Elon Musk je u ponedeljak rekao svojim pratiocima na Tviteru da je bilo lepo znati te ako umre „pod misterioznim okolnostima“. Magnat SpaceX i Tesla su se ranije sukobili sa ruskim zvaničnikom, ali je njegova objava izazvala više šale nego zabrinutosti.
Musk je u ponedeljak ujutro objavio svoju poruku na Tviteru, ali nije dao dalje objašnjenje. Međutim, ubrzo nakon toga, on je podelio objavu koju je napisao bivši zamenik premijera Rusije i sadašnji šef svemirske agencije Dmitrij Rogozin, u kojoj je Rogozin rekao da će Teslin tajkun biti „odgovoran“ za obezbeđivanje Starlink internet terminala „nacističkim“ militantima u Ukrajini. lučki grad Mariupolj preko Pentagona.
SpaceX je obezbedio tehnologiju i satelitsko pokrivanje Ukrajini otkako je Moskva poslala trupe u zemlju krajem februara, ali je odbio da dozvoli cenzuru ruskih medija na servisu, nazivajući sebe „apsolutistom slobode govora“. Nejasno je da li je Mask organizovao da se terminali pošalju direktno neonacističkim milicijama u Mariupolju ili ih je stavio na raspolaganje Vašingtonu i Kijevu.
Musk i Rogozin su se i ranije svađali na internetu. Rogozin je 2014. primetio da bi SAD trebalo da koriste „trampolin“ za slanje astronauta u svemir, što se odnosi na njihovo oslanjanje na ruske rakete u to vreme. Kada je SpaceX lansirao dva NASA astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu 2020. godine, Mask je izjavio da „trampolin radi“.
Rogozin je odgovorio da mu se „sviđa“ Muskovu šalu, a Mask je na ruskom izjavio da se „raduje obostrano korisnoj i prosperitetnoj dugoročnoj saradnji“. Međutim, ako je istinski, Rogozinov problem sa Muskom koji navodno isporučuje komunikacionu opremu ukrajinskim neonacističkim snagama izgleda ozbiljnije.
Muskovi američki sledbenici nisu povezali zagonetnu poruku sa njegovim razgovorom sa Rogozinom. Umesto toga, šalili su se da milijarder mora da ima „prljavštinu o Klintonovima“, što se odnosi na misteriozne smrti ljudi koji su na neki način povezani sa Bilom i Hilari Klinton, kao što je samoubistvo zamenika savetnika Bele kuće Vinsa Fostera 1993. godine, smrtonosnog naoružanog pljačka osoblja Nacionalnog komiteta Demokratske stranke Seta Riča 2016. godine i smrt milijardera pedofila Džefrija Epštajna, za koju je zvanično proglašeno samoubistvom.
Maskova poruka je takođe podsećala na tvrdnje Džona Mekafija, koji je pre samoubistva u španskom zatvoru prošle godine insistirao da će biti ubijen dok je iza rešetaka i da je njegova smrt izgledala kao samoubistvo. McAfee, čiji je istoimeni antivirusni softver učinio multimilionerom, tvrdio je da ako se „obesi, a la Epstein, to neće biti [njegova] greška“.