Nemačka, Francuska i Italija postigle dogovor o budućoj regulaciji veštačke inteligencije

Nemačka, Francuska i Italija postigle dogovor o budućoj regulaciji veštačke inteligencije

Nemačka, Francuska i Italija postigle su dogovor o tome kako bi veštačka inteligencija trebalo da bude regulisana u budućnosti, navodi se u zajedničkom dokumentu u koji je Rojters ušao, a za koji se očekuje da će ubrzati pregovore na evropskom nivou, piše Rojters.

Tri vlade se zalažu za obavezujuće dobrovoljne obaveze i za velike i za male dobavljače veštačke inteligencije u Evropskoj uniji.

Evropska komisija, Evropski parlament i Savet EU trenutno pregovaraju o tome kako bi blok trebalo da se pozicionira na ovom novom polju.

Parlament je u junu predstavio „Zakon o veštačkoj inteligenciji“ sa ciljem da se izbegnu bezbednosni rizici od AI aplikacija i izbegnu diskriminatorni efekti, ali bez usporavanja inovativne moći ove nove tehnologije u Evropi.

Tokom diskusija, Evropski parlament je predložio da kodeks ponašanja u početku bude obavezujući samo za glavne dobavljače veštačke inteligencije, koji su prvenstveno iz SAD.

Međutim, tri vlade EU su upozorile na ovu očiglednu konkurentsku prednost za manje evropske dobavljače. To bi moglo dovesti do manjeg poverenja u bezbednost ovih manjih provajdera, a samim tim i do manjeg broja kupaca, rekli su.

Prema tome, pravila ponašanja i transparentnost treba da budu obavezujuća za sve.

U početku ne bi trebalo uvoditi nikakve sankcije, navodi list.

Međutim, ako se kršenja kodeksa ponašanja utvrde nakon određenog vremenskog perioda, mogao bi se uspostaviti sistem sankcija. U budućnosti će evropski organ nadzirati usklađenost sa standardima, navodi list.

Nemačko ministarstvo ekonomije, koje je zaduženo za ovu temu zajedno sa Ministarstvom za digitalna pitanja, saopštilo je da zakoni i državna kontrola ne treba da regulišu samu veštačku inteligenciju, već njenu primenu.

Razvoj AI modela koji još nisu u upotrebi, ili još nisu pušteni na tržište, država ne bi trebalo posebno da reguliše.

Nemačka vlada je u ponedeljak i utorak domaćin digitalnog samita u Jeni, u državi Tiringija, na kojem će učestvovati predstavnici politike, biznisa i nauke.

Pitanja oko veštačke inteligencije biće na dnevnom redu kada nemačka i italijanska vlada budu razgovarale u Berlinu u sredu.