Talibani, čija vlada ostaje međunarodna parija bez formalnog priznanja, udvarali su se regionalnim silama, uključujući Katar i Tursku, da upravljaju aerodromom u Kabulu, glavnom vazdušnom vezom Avganistana sa svetom bez izlaza na more, i drugima.
Ali nakon višemesečnih neprekidnih razgovora, i u jednom trenutku podizanja mogućnosti zajedničkog sporazuma UAE-Turska-Katar, talibani su spremni da u potpunosti predaju operacije UAE, koji su ranije upravljali avganistanskim aerodromima, rekli su izvori.
Sporazum bi pomogao islamističkim militantima da olakšaju svoju izolaciju od spoljnog sveta dok upravljaju osiromašenom zemljom opterećenom sušom, široko rasprostranjenom glađu i ekonomskom krizom. To bi takođe donelo pobedu Abu Dabiju u njegovoj diplomatskoj borbi sa Katarom za uticaj.
Prema sporazumu sa UAE, Avganistanci će biti zaposleni na aerodromima, uključujući i bezbednosne uloge, što je ključno za Talibane koji žele da pokažu da mogu da otvore radna mesta, ali i zato što se odlučno protive prisustvu stranih snaga, rekli su izvori.
Ugovarač koji je povezan sa državom iz Emirata je dobio ugovor za pružanje bezbednosnih usluga, što bi uskoro trebalo da bude objavljeno, dok su pregovori o upravljanju vazdušnim prostorom u toku, rekli su.
Militanti su u maju dodelili ugovor o kopnenim uslugama GAAC-u koji je povezan sa državom UAE, koji je bio uključen u vođenje bezbednosnih i zemaljskih usluga na avganistanskim aerodromima pre talibanskog preuzimanja, ubrzo nakon što su talibanski zvaničnici posetili Abu Dabi.
U međuvremenu, zajednički pregovori Katara i Turske sa talibanima propali su otprilike u isto vreme, rekli su izvori.
Zvaničnici Emirata nisu imali trenutni komentar kada ih je kontaktirao Rojters. GAAC nije odgovorio na zahtev za komentar.
Portparol talibanskog ministarstva saobraćaja potvrdio je da je ugovor o vazdušnoj bezbednosti već potpisan sa UAE, ali je rekao da ugovor o vazdušnom saobraćaju još nije finalizovan ili potvrđen.
Malo je direktne komercijalne koristi u operacijama aerodroma, ali aerodrom u Kabulu bi bio ključni izvor obaveštajnih podataka o kretanju u i van zemlje, kažu zapadni zvaničnici.
Izvori su rekli da se očekuje da će avio-kompanije UAE, koje nisu letele u Avganistan od talibanskog preuzimanja prošle godine, obnoviti letove za Kabul i moguće druge avganistanske aerodrome nakon što je dogovor završen.
Druge avio-kompanije, koje su se takođe klonile, takođe bi mogle ponovo da obavljaju letove ako sporazum UAE može da reši značajne bezbednosne probleme, uključujući pretnju koju predstavlja avganistanski ogranak Islamske države čiji su ciljevi bili i talibani.
U mesecima pre nego što su kopnene usluge dodeljene UAE, talibani su u više navrata pravili neobjašnjive promene u svom timu koji je pregovarao sa Katarom i Turskom, rekli su izvori.
Tada su talibani pokušali da promene dogovorene uslove povećanjem aerodromskih taksi i taksi i oslabe kontrolu Katara i Turske nad naplatom prihoda, dodaju oni.
Katarski zvaničnik nije imao neposredan komentar kada ga je Rojters kontaktirao. Turski zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, potvrdio je da su razgovori sa talibanima prekinuti „pre izvesnog vremena“.
Napori Ujedinjenih Arapskih Emirata deo su tihog, ali odlučnog pritiska Abu Dabija da proširi dugogodišnje veze sa Talibanima, koje uključuju vladinu pomoć i diplomatske napore u mesecima otkako su tvrdolinijaški militanti preuzeli vlast u avgustu.
Zapadni zvaničnici kažu da Abu Dabi vidi Avganistan, koji deli veliku kopnenu granicu sa zalivskim susedom UAE Iranom, kao deo svog šireg dvorišta i zato veruje da ima legitimne interese u političkoj i ekonomskoj stabilnosti zemlje.
Ali ti zvaničnici takođe kažu da UAE žele da se suprotstave uticaju Katara u Avganistanu, zalivske države koju zapadne nacije hvale jer je služila kao kapija talibanima, ali je rival Abu Dabija u borbi za regionalni uticaj.
Zapadni zvaničnici brinu da se rivalstvo sada igra u Avganistanu. Ujedinjeni Arapski Emirati, zajedno sa Saudijskom Arabijom, Egiptom i Bahreinom, prekinuli su veze sa Katarom od 2017. do 2021. u okviru dugogodišnjeg, gorkog spora između dve bogate zalivske države koji je u velikoj meri rešen prošle godine.
Katar je bio domaćin talibanskoj političkoj kancelariji u Dohi, dugo jednom od retkih mesta gde su se sastajali militanti i gde su Sjedinjene Države pregovarale sa militantima o povlačenju iz Avganistana.
Katar je takođe pomogao u vođenju međunarodnog aerodroma Hamid Karzai u Kabulu nakon pada vlade koju je podržavao Zapad prošle godine. Njen državni Katar Airvais je obavljao čarter letove, a katarske specijalne snage su obezbeđivale na terenu.
Ali odnosi Katara sa talibanima sada izgledaju napeti, prema zapadnim zvaničnicima koji kažu da su militanti postali oprezni da budu previše zavisni od bilo koje nacije.