Džulijan Asanž žalio se na ekstradiciju SAD

Džulijan Asanž žalio se na ekstradiciju SAD

Džulijan Asanž je podneo dve nove žalbe da ospori njegovo izručenje SAD, objavio je u petak Volstrit džornal, pozivajući se na pravni tim novinara. Žalbe su uložene visokom sudu Velike Britanije u četvrtak, dan pre isteka roka za osporavanje ekstradicije.

Žalbe su navodno bile usmerene i na nalog za izručenje osnivača Vikiliksa, koji je odobrila britanska ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel 17. juna, kao i na elemente prošlogodišnje sudske presude koja se uglavnom odnosila na utvrđivanje da li će Asanž dobiti pravično suđenje u SAD. ili ne. Tačni detalji žalbi nisu objavljeni.

Osnivač Vikiliksa trenutno ostaje u zatvoru Belmarš sa maksimalnim stepenom bezbednosti na jugoistoku Londona, gde je završio kada je Velika Britanija počela da odlučuje o njegovom izručenju SAD. Pre zatvaranja u Belmarš, Asanž je proveo oko sedam godina u ekvadorskoj ambasadi u Londonu pošto mu je Velika Britanija odbila bezbedan prolaz iz zemlje. U aprilu 2019. Ekvador je poništio njegov azil, a britanska policija je izvela Asanža iz misije.

Britanski sud je prvobitno odbio da preda Asanža SAD, pozivajući se na strah da će on biti podvrgnut nehumanom tretmanu u američkom pritvoru ili, na kraju, da bi mogao da se ubije. Vašington je uspešno uložio žalbu na odluku, koji je uspeo da ubedi britanske sudije da će se prema novinaru postupati humano, dajući Ujedinjeno Kraljevstvo uveravanja da će se poštovati prava Australijanca.

Asanž je bio meta SAD od 2010. godine, kada je Vikiliks objavio niz poverljivih dokumenata koji prikazuju navodne ratne zločine koje su počinile američke snage tokom ratova u Iraku i Avganistanu. Od tada je optužen za zaveru da se hakuje računare Pentagona i optužen je po Američkom zakonu o špijunaži iz 1917. zbog objavljivanja poverljivih materijala. Novinar se sada suočava sa kaznom do 175 godina u SAD.