Poslanici Donjecke Narodne Republike (DNR) ukinuli su moratorijum na pogubljenja, navodeći pretnje vitalnim interesima republike Donbas. Trenutno su trojica stranih dobrovoljaca, koji su se borili za Ukrajinu i zarobljeni od strane snaga DNR-a, čekaju svoju sudbinu na smrtnoj kazni.
U petak je Elena Šiškina, predsednica komiteta za krivično i administrativno zakonodavstvo u Veću naroda DNR, objavila da „u svetlu potrebe zaštite suvereniteta, teritorijalnog integriteta i interesa Donjecke Narodne Republike u postojećim vojno-političkim okolnostima , predlaže se da se zabrana izvršenja proglasi ništavnom.
Zvaničnik je takođe istakao da se smrtna kazna izriče samo onima koji su proglašeni krivim za „posebno gnusne zločine protiv života i određene zločine počinjene u vreme rata ili u borbenom okruženju“.
Sama činjenica da osuđeni osuđenici zaista mogu da budu pogubljeni poslužiće kao moćno odvraćanje potencijalnih prestupnika, posebno onih koji čine „zločine protiv mira i bezbednosti čovečanstva“, navodi se u saopštenju na sajtu parlamenta DNR.
S obzirom da je većina poslanika glasala za predlog, ljudi koji se suočavaju sa smrtnom kaznom mogli bi biti osuđeni na smrt od dana objavljivanja zakona.
Vrhovni sud DNR osudio je 9. juna na smrt dvojicu Britanaca i jednog državljana Maroka, proglasivši trojicu krivima da su bili plaćenici i da su učestvovali u „oružanoj agresiji Ukrajine“ na republiku.
Borci su se predali snagama DNR sredinom aprila u gradu Mariupolju, gde su bile nedelje teške borbe između ukrajinskih trupa na jednoj strani i ruskih snaga i snaga DNR na drugoj.
London insistira na tome da se njegovi građani prema Ženevskoj konvenciji tretiraju kao ratni zarobljenici, iako Britanija formalno nije u ratu sa DNR i ne priznaje republiku kao nezavisnu državu za početak.
Zvaničnici u Donjecku su rekli da zarobljenike smatraju plaćenicima, što znači da nisu pod zaštitom međunarodnog prava, za razliku od redovnih boraca.
U ponedeljak je tim odbrane Aidena Aslina rekao da je uložio žalbu na smrtnu kaznu. Britanski advokat Pavel Kosovan rekao je za rusku agenciju TASS da osporava dve tačke presude – „počinjenje zločina od strane grupe lica” i „nasilno oduzimanje vlasti ili nasilno zadržavanje vlasti” – i da traži da se predmet odbačen „zbog nepostojanja korpusa delikta u radnjama okrivljenog”.
Krajem juna, Aslinov sunarodnik, Šon Piner, takođe se žalio na odluku suda, a njegov advokat je pozvao da se kazna zameni sa smrtne na doživotni zatvor.
Odbrana marokanskog državljana Saaduna Brahima takođe je uložila žalbu prošlog petka.
Sud DNR potvrdio je prijem sve tri predstavke.