Među razvijenim zemljama, Nemačka je tek petnaesta po atraktivnosti za strane radnike i preduzetnike, tvrdi se u jednoj studiji. Zemlje poput Novog Zelanda ili Švedske kotiraju se bolje.
Prema rezultatima jedne studije, Nemačka gubi na popularnosti u konkurenciji za kvalifikovane radnike i osnivače kompanija. Prema proceni Fondacije Bertelsman, Nemačka je od 2019. godine sa 12. pala na 15. mesto u konkurenciji 38 zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.
Studija je procenila poslovne šanse došljaka, prihode i poreze, mogućnosti za članove porodice ili dobijanje vize.
Prema ovom indeksu, za visokokvalifikovane stručnjake najatraktivniji su Novi Zeland, Švedska, Švajcarska, Australija i Norveška.
Od 2019. i poslednje evaluacije podataka, uslovi u Nemačkoj se nisu pogoršali, ali je došlo do njihovog poboljšanja u drugim zemljama, te su one tako na rang-listi prestigle Nemačku.
Za preduzetnike, prema tim podacima, na vrhu liste nalaze se Švedska, Švajcarska, Kanada, Norveška i Novi Zeland. Nemačka je u tom segmentu pala sa 6. na 13. mesto.
Kao glavni problem navodi se spora digitalizacija. Nemačka, za razliku od drugih zemalja, zahteva i posedovanje minimalnog kapitala. Pored toga, u njoj je manje izraženo prihvatanje migranata.
U 2023. godini po prvi put su u okviru indeksa Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj ispitani i okvirni uslovi za osnivače firmi (start up). U tom segmentu su najatraktivnije Kanada, SAD, Francuska, Velika Britanija i Irska.
Nemačka je u toj kategoriji zauzela dvanaestu poziciju. Autori studije kao razloge za takvu ocenu vide manje mogućnosti za napredovanje u karijeri, premalo inovatora i nedostatak tome prilagođenih viza.