Curenje rashladne tečnosti u ruskom svemirskom brodu, posada stanice bezbedna

Curenje rashladne tečnosti u ruskom svemirskom brodu, posada stanice bezbedna

Ruski brod za snabdevanje bez posade koji je pristao na Međunarodnoj svemirskoj stanici izgubio je pritisak rashladne tečnosti, izvestile su u subotu ruska svemirska korporacija i NASA, rekavši da incident ne predstavlja nikakvu opasnost za posadu stanice.

Roskosmos je saopštio da je otvor između stanice i Progresa MS-21 zaključan tako da gubitak pritiska nije uticao na orbitalnu ispostavu.

„Temperatura i pritisak na stanici su u granicama normi i nema opasnosti po zdravlje i bezbednost posade“, navodi se u saopštenju.

Prvobitna izjava Roskosmosa ostavila je nejasno da li je ceo teretni brod ili samo neki od njegovih sistema izgubio pritisak, ali Sergej Krikalev, šef Roskosmosovih programa posade, kasnije je pojasnio da je došlo do smanjenja pritiska u petlji rashladne tečnosti u letelici.

NASA je saopštila da njeni stručnjaci pomažu svojim ruskim kolegama u rešavanju problema curenja rashladne tečnosti.

„Zvaničnici prate sve sisteme Međunarodne svemirske stanice i ne prate nikakve druge probleme“, saopštila je NASA. „Posada, koja je obaveštena o curenju rashladne petlje, nije u opasnosti i nastavlja sa normalnim radom svemirske stanice.

Roskosmos nije rekao šta je moglo prouzrokovati gubitak pritiska na teretnom brodu.

Napominje da je teretni brod već bio natovaren otpadom pre planiranog odlaganja. Predviđeno je da se letelica odvoji od stanice i izađe iz orbite da bi izgorela u atmosferi 18. februara.

Saopštenje je usledilo ubrzo nakon što je novi ruski teretni brod u subotu glatko pristao na stanicu. Progres MS-22 je dopremio skoro tri tone hrane, vode i goriva zajedno sa naučnom opremom za posadu.

Roskosmos je saopštio da incident nije uticao na pristajanje novog teretnog broda i da „neće imati uticaja na budući program stanice“.

Smanjenje pritiska u petlji rashladne tečnosti teretnog broda usledilo je nakon sličnog incidenta u decembru sa kapsulom posade Sojuza, koju je udario sićušni meteoroid koji je ostavio malu rupu na spoljašnjem radijatoru i poslao rashladnu tečnost koja je izbacila u svemir.

Ruski kosmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin, i NASA-in astronaut Frenk Rubio trebalo je da iskoriste kapsulu da se vrate na Zemlju u martu, ali su ruski svemirski zvaničnici odlučili da bi više temperature usled curenja rashladne tečnosti mogle da je učine opasnom za upotrebu.

Odlučili su da porinu novu kapsulu Sojuza 20. februara kako bi posada imala čamac za spasavanje u slučaju nužde. Ali pošto će putovati u automatskom režimu da bi ubrzao lansiranje, posada za zamenu će sada morati da sačeka do kasnog leta ili jeseni kada druga kapsula bude spremna. To znači da će Prokopjev, Petelin i Rubio morati da ostanu još nekoliko meseci na stanici, što će verovatno pomeriti svoju misiju na skoro godinu dana.

NASA je učestvovala u svim diskusijama i složila se sa planom.

Pored Prokopjeva, Petelina i Rubija, svemirska stanica je dom NASA-inih astronauta Nikol Man i Džoša Kasade; Ruskinja Ana Kikina; i Japanac Koichi Vakata. Njih četvorica su se uzjahali na kapsuli SpaceKs prošlog oktobra.