Teslina mreža za električno punjenje dugo je oduševljavala ljubitelje električnih automobila (EV). Ali „superchargeri“ Elona Maska sada dobijaju podršku od strane manje verovatne grupe: drugih automobilskih kompanija.
Ford je bio prvi koji je najavio partnerstvo sa Muskom krajem maja, a zatim sa Dženeral motorsom ranije ovog meseca. U utorak se kompanija Rivian pridružila EV kamionima, rekavši da se raduje „nastavljanju pronalaženja novih načina za ubrzavanje usvajanja EV-a“.
U okviru partnerstva, Musk se složio da potrošačima sa automobilima konkurentskih brendova dozvoli da koriste svoju nacionalnu mrežu.
Pojavljujući se sa Muskom na Tvitter Spaces-u, izvršna direktorka GM-a Meri Bara rekla je da je „zaista uzbuđena“ što će skoro udvostručiti količinu punjača dostupnih vlasnicima GM vozila, dodajući da se nada da će Tesla sistem, poznat kao Severnoamerički standard punjenja (NACS) , mogao bi postati jedinstven standard za kontinent, koji bi „omogućio masovnije usvajanje“.
Uspon Tesline mreže odražava reputaciju sistema za pouzdanost, kao i sporu ekspanziju konkurentskih opcija za punjenje električnih vozila usred problema u lancu snabdevanja i teškog uvođenja ogromnog federalnog programa.
Zagrljaj automobilskih giganta iz Detroita smatran je Muskovim najnovijim udarom, koji je pomogao da se podstakne rast akcija Tesle od oko 40 odsto od objave Forda 25. maja.
Ipak, mnogi stručnjaci za električna vozila kažu da je preuranjeno proglasiti NACS pobednikom.
„Možda idemo tim putem, ali još je prerano reći da su Tesla i NACS pobedili“, rekao je konsultant za industriju Loren Mekdonald, koja misli da bi kratkoročna evolucija tržišta mogla biti slična podeli pametnih telefona između Apple-a i Android-a, sa dva vodeći standardi.
Stručnjaci za električna vozila primećuju da drugi proizvođači automobila sa ambicioznim američkim programima električnih vozila, kao što su Folksvagen i Hjundai, nastavljaju da favorizuju rivalski standard, poznat kao kombinovani sistem punjenja (CCS).
„Na kraju ćemo imati jedan standard, ali koliko će to trajati ostaje da se vidi“, rekao je Džon Ajhberger, izvršni direktor Instituta za energiju transporta.
Ajhberger je rekao da bi sistem naplate kojim dominira Musk mogao da izazove zabrinutost protiv monopola, dodajući da još nije jasno dokle će generalni direktor Tesle ići u deljenju tehnologije koja je donedavno bila vlasnička.
„Ako ćemo gravitirati ka jednom podrazumevanom izvoru za punjenje, onda to treba da bude tehnologija otvorenog koda“, rekao je Ajhberger.
Do nedavno, mnogi u industriji su pretpostavljali da je CCS u redu da postane nacionalni standard, delom zato što se izričito zahteva kao konektor koji će se koristiti u novom saveznom programu.
Inicijativa, program Nacionalne infrastrukture električnih vozila (NEVI), koji je uspostavljen infrastrukturnim zakonom iz 2021. koji je potpisao predsednik Džo Bajden, obezbeđuje 5 milijardi dolara sredstava za države za izgradnju mreža za punjenje električnih vozila.
U februaru, Bela kuća je predstavila sporazum sa Maskom u kome se Tesla složio da do kraja 2024. učini najmanje 7.500 punjača širom zemlje otvorenim za električna vozila koja nisu Tesla, što je potez koji omogućava Tesli da se potencijalno kvalifikuje za NEVI fondove.
Nema naznaka da će Bela kuća promeniti svoju politiku, ali države preispituju njihovu primenu u svetlu nedavnih dešavanja u industriji. Teksas planira da zahteva da svaki priključak za punjenje ima CCS konektor i NACS konektor, rekao je portparol Ministarstva saobraćaja Teksasa za AFP u petak.
Teslina smena dolazi zbog zabrinutosti da neće biti dovoljno punjača.
U prognozi S&P Globala iz januara 2023. zaključeno je da američki sistem punjenja „nije ni približno dovoljno robustan da podrži tržište električnih vozila koje sazrijeva“, rekavši da bi broj EV punjača u zemlji trebalo da se učetvorostruči između 2022. i 2025.
Broj EV punjača „povećao se, ali veoma sporo u poređenju sa brojem vozila koja dolaze na tržište“, rekao je Bertrand Rakoto, lider globalne automobilske prakse u Ducker Carlisle, konsultantskoj kući.
Stručnjaci iz industrije naveli su brojne razloge za spor tempo uvođenja, uključujući nedostatak ključnih materijala u lancu snabdevanja; izazovi u pregovaranju o pristupačnim ugovorima o električnoj energiji sa komunalnim preduzećima; i kašnjenja sa NEVI zbog neizvesnosti u vezi sa saveznim smernicama ili poteškoća u državama koje nemaju iskustva u dozvoljavanju EV punjača.
Portparol Ministarstva energetike rekao je da je agencija „naporno radila da se izbori“ sa programom i navela sedam jurisdikcija koje su objavile zahteve za predloge.
Ali McDonald, koji pomno prati državne NEVI programe, rekao je da do sada nijedna država nije dodijelila ugovore za pravljenje EV punjača. On ne očekuje da će većina punjača biti napravljena do 2025. godine ili kasnije.
Veliki fokus industrije je bio na potrebi za pravljenjem brzih punjača kako bi se rešila anksioznost dometa: strah od toga da će vozači ostati bez pristupa kapacitetu punjenja.
Ali McDonald veruje da je ova briga precenjena, jer pravi prioritet smatra dodavanjem punjača u kuće, stambene zgrade i stanove.