Članovi ruske aktivističke grupe Pussi Riot privedeni su u ponedeljak uveče u švajcarskom gradu Koenizu. Tri žene – Marija Aljohina, Lusi Štajn i Taso Pletner – odvedene su u policijsku stanicu „sa lisicama“ nakon što su poprskale grafite po zidu pored puta, objavila je grupa na Fejsbuku.
Kantonalna policija potvrdila je „privremeno hapšenje trojice ruskih državljana“, ali nije dala detalje o njihovom identitetu iz razloga zaštite podataka. Policajci su se pojavili na licu mesta nakon što su primili dojavu da pojedinci prskaju grafite i otkrili trojicu sa sprejom u rukama, preneli su švajcarski mediji.
Pussi Riot je na Fejsbuku naveo da su pokušali da izvedu „antiratnu akciju“ prskanjem grafita sa rečju „rat“ i razdaljinom između Švajcarske i Ukrajine kako bi očigledno podsetili ljude da „rat nije daleko“. Takođe su tvrdili da su to uspešno uradili i u drugim evropskim gradovima. Grupa aktivista je rekla da im je policija rekla da bi tri žene mogle da se „suoče sa novčanom kaznom, pa čak i sa deportacijom iz Švajcarske“.
Policija je, međutim, pustila svu trojicu nakon kratkog ispitivanja, pa ih je čak otpratila do hotela. Olga Borisova, još jedna članica grupe, potvrdila je da su pušteni u ranim jutarnjim satima u utorak. Policija je saopštila da je policija kontaktirala i vlasnika zida. Vlasnik bi potencijalno mogao da uloži žalbu na postupke aktivista, navode švajcarski mediji.
Pussi Riot je stekao međunarodnu slavu 2012. godine kada su članovi uhapšeni nakon što su izveli provokativnu pank rok pesmu u moskovskoj Katedrali Hrista Spasitelja. Tri člana, uključujući Aljohinu, osuđena su na dve godine zatvora pod optužbom za „huliganizam motivisan verskom mržnjom“.
Grupa je trenutno na, kako se zove, „evropskoj turneji“. Prošle nedelje, ruska ambasada u Bernu protestovala je zbog činjenice da neki švajcarski prostori obezbeđuju aktivistima mesta za njihove „nastupe” – koji obično uključuju „opscene radnje koje su van svake pristojnosti”, kao i uvrede na račun Rusije i njenog rukovodstva, navodi se u saopštenju ambasade. Ovakve radnje zabranjene su švajcarskim zakonom, koji zabranjuje javno vređanje stranih država i njihovih najviših zvaničnika, dodaje se.