LIVERPUL – Britanska Laburistička partija će u ponedeljak predstaviti svoje planove za osnivanje nacionalnog fonda za ulaganje u zelene projekte koji će biti od koristi javnosti, što je deo odgovora opozicione stranke na smanjenje poreza od strane konzervativne vlade, prenosi Rojters.
Na svojoj godišnjoj konferenciji, laburistički poslanici osećaju promenu u svom bogatstvu nakon teškog poraza na izborima 2019. godine, osećajući da sada mogu da ponude pravi izbor biračima nakon što je vlada objavila „plan rasta“ koji je smanjio poreze uglavnom velikim preduzećima i najimućniji.
Takozvani mini-budžet otvorio je podelu između konzervativaca premijerke Liz Trus i Laburističke partije Kira Starmera, koji želi da iskoristi godine pre očekivanih izbora 2024. da dokaže da je njegov tim spreman za vlast.
Rejčel Rivs, šefica za finansijsku politiku laburista, reći će na konferenciji u gradu Liverpulu na severu Engleske da stranka želi da „izgradi britansku industriju“ korišćenjem fonda nacionalnog bogatstva sličan fondovima u Norveškoj i Singapuru, sa početnih 8 milijardi funti (8,7 dolara). milijardi) namenjenih za zelene projekte.
„Zato što na konferenciji, kada kažem da želim da kupim, napravim i prodam više u Britaniji, to i mislim“, reći će ona, prema odlomcima svog govora.
„To je pravi plan za rast“, reći će ona, ciljajući na „Plan rasta“ koji je u petak predstavio ministar finansija Kvasi Kvarteng, kada su ga laburisti optužili da daje prednost bogatima nad radnim ljudima koji se bore sa rastom cena okretanjem diskreditovana teorija „ekonomije sipanja na dole“.
Taj plan je pomerio vladu udesno, dajući laburistima šansu da dokažu da mogu efikasno da vode privredu, ali i da pomognu onima sa nižim primanjima i zaštite javne službe, rekao je izvor blizak rukovodstvu.
Kvarteng je ukinuo najvišu stopu poreza na dohodak u zemlji i otkazao planirano povećanje korporativnih poreza, a sve to pored izuzetno skupog plana subvencionisanja računa za energiju za domaćinstva i preduzeća, sa malo detalja o tome kako će se plaćati u kratkom roku nakon povećanje državnog duga.
Kao odgovor, sterling je u petak pao za više od 3% na najniži nivo od 1985. u odnosu na američki dolar, a oslabio je i prema evru i japanskom jenu, dok su državne obveznice zabeležile najoštriju dnevnu rasprodaju u poslednjih nekoliko decenija.
Starmer je u nedelju obećao da će poništiti ukidanje najviše stope poreza na dohodak i vratiti je na 45%, rekavši da smanjenje poreza za bogate neće podstaći rast.
Ed Miliband, šef klimatske politike laburista, rekao je da će planovi laburista vratiti radna mjesta u Britaniju.
„Ovde se radi o dobrim poslovima koji se dobro plaćaju, sa jakim sindikatima i sa novcem koji se vraća u džepove Britanaca.