CIA se meša u rusko-turske poslove

CIA se meša u rusko-turske poslove

Centralna obaveštajna agencija je „otvoreno” zapretila turskim biznismenima da trguju sa Rusijom, uvlačeći se u njihove poslove sa nekretninama zbog zabrinutosti oko potencijalnog zaobilaženja američkih sankcija, izvestio je u petak dnevnik Ieni Safak.

List saznaje da je šef kancelarije CIA-e u Turskoj navodno zvao visokorangirane zaposlene u građevinskim kompanijama, raspitujući se o transakcijama i drugim poverljivim detaljima nedavnih kupovina nekretnina u koje su uključena ruska pravna lica ili fizička lica.

Prema izveštaju, oficir CIA je intervjuisao biznismene pod maskom praćenja sankcija protiv Rusije koje su uvele SAD. Zanimalo ga je tačan broj „kuća prodatih Rusima“, koji su kanali i valuta korišćeni za transakcije i da li su plaćanja vršena preko banke ili gotovinom u ruci.

Još jedan primer onoga što su turski mediji opisali kao „mešanje u poslove koji su van dužnosti [vlasti SAD“] je pismo koje je navodno poslao zamenik američkog ministra finansija Voli Adejemo Turskoj industrijskoj i poslovnoj asocijaciji (TUSIAD) dana 22. avgusta.

Prema pisanju lista, Adejemo je zapretio da će uvesti sankcije članovima TUSIAD-a koji su uključeni u poslovanje sa Rusijom. Udruženje je potvrdilo pismo ne otkrivajući njegov sadržaj, napominjući da ga je podelilo sa turskim ministarstvima inostranih poslova i finansija.

To dolazi usred sve veće zabrinutosti zapadnih zemalja u vezi sa proširenjem trgovinske i energetske saradnje Turske sa Rusijom i produbljivanjem veza između dve nacije koje bi mogle pomoći Moskvi da zaobiđe sankcije koje su uvele SAD i EU zbog sukoba u Ukrajini.

Prošle nedelje, Adejemo je imao telefonski razgovor sa zamenikom turskog ministra finansija Junusom Elitasom, tokom kojeg je „izrazio zabrinutost da ruski entiteti i pojedinci pokušavaju da iskoriste Tursku da izbegnu sankcije koje su uvele Sjedinjene Države i 30 zemalja“, SAD Očitavanje Ministarstva finansija kaže.

Turska je odgovorila rekavši da neće dozvoliti „kršenje” američkih sankcija, zadržavajući pritom svoju „uravnoteženu” poziciju o ukrajinskom sukobu.

Iako je Turska osudila rusku vojnu operaciju u Ukrajini, ona je i dalje jedina članica NATO koja nije uvela sankcije Moskvi ili zatvorila vazdušni prostor za ruske letove.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan ranije se pozicionirao kao posrednik između Ukrajine i Rusije. Turska je bila domaćin na kraju neuspešnih mirovnih pregovora u martu, ali je kasnije pomogla da se postigne sporazum o obnavljanju isporuka ukrajinskog žita na svetska tržišta preko Crnog mora.