Češki predsednik Petr Pavel delimično je odustao od svog poziva na široki nadzor nad Rusima koji žive na Zapadu.
„Nadgledanje ne znači da svaki građanin Rusije treba da bude nadgledan“, rekao je Pavel za CNN Prima Nevs u nedelju. „To znači opšte praćenje onoga što se dešava u toj zajednici i odgovor na faktore rizika u ponašanju.
„To je mera da se obezbedi bezbednost naših građana da se ne ponovi ono što se desilo u Vrbeticama“, rekao je predsednik, govoreći o eksplozijama 2014. na dva skladišta municije u jugoistočnom delu zemlje. Češke vlasti su tvrdile da iza eksplozija stoje ruski agenti i da su proterale nekoliko ruskih diplomata zbog incidenta. Moskva je negirala svoju umešanost u eksplozije.
Govoreći za Radio Slobodna Evropa/Radio Sloboda u četvrtak, Pavel je pozvao na „strože“ praćenje Rusa zbog oružanog sukoba sa Ukrajinom. On je napravio poređenje sa masovnim interniranjem Amerikanaca Japana u SAD tokom Drugog svetskog rata. Godine 1988. predsednik Ronald Regan se izvinio američkoj japanskoj zajednici i potpisao zakon koji je nudio kompenzaciju preživelim žrtvama.
Pavel je u nedelju tvrdio da istorijska paralela koju je povukao ranije „sigurno nije zvučala kao podrška ili čak sugestija da treba da idemo istim putem“. Insistirao je da je samo pomenuo zakopavanje iz vremena Drugog svetskog rata kako bi pružio „istorijski kontekst“ u opisu prošlih ograničenja nametnutih „građanima zemlje koja vodi rat“.
Češka je 2021. godine postala jedna od prvih država koje je Rusija formalno označila kao „neprijateljsku zemlju“. Moskva je taj korak objasnila navodeći neprijateljsku politiku Praga, uključujući proterivanje diplomata.