Ministarstvo spoljnih poslova Češke uručilo je Rusiji note o istupanju te zemlje iz Međunarodne banke za ekonomsku saradnju i Međunarodne investicione banke, u kojima je Rusija glavni akcionar, prenosi „Evropska istina“.
Napominje se da su diplomatske note upućene preko ambasada Češke u Budimpešti i Moskvi, a od njih se oduzima otkazni rok od šest meseci. Tako će povlačenje Praga iz ruskih investicionih banaka biti završeno u januaru 2023. godine.
Dalji koraci u vezi sa ovim procesom su u nadležnosti Ministarstva finansija zemlje, koje je odgovorno za učešće Češke u investicionim bankama. Pored toga, Prag će ih koordinirati sa partnerima koji su takođe najavili povlačenje iz finansijskih institucija, posebno sa Rumunijom.
„Ovo je još jedan dokaz da se spoljna politika Češke vraća svojim izvornim vrednostima“, rekao je ministar spoljnih poslova Češke Jan Lipavski.
MBES pruža ciljanu podršku izvozno-uvoznim operacijama između država članica, koje uključuju Bugarsku, Češku, Poljsku, Rumuniju i Slovačku, koje su deo EU, kao i Rusku Federaciju, Mongoliju i Vijetnam.
Osnovana 1963. godine, banka bivših socijalističkih država je na kraju 2021. imala aktivu od 776 miliona evra. U aprilu je Fitch Ratings povukao rejtinge MBES zbog nedostatka informacija.
U međuvremenu, Međunarodnu investicionu banku, čije se sedište nedavno preselilo u Budimpeštu uz podršku mađarske vlade, opozicija je ranije nazivala „Putinovim trojanskim konjem“ i izazvala je zabrinutost kako u zemlji tako iu inostranstvu, posebno u SAD .
Mađarska opozicija nazvala je tu finansijsku instituciju „špijunskom bankom“ i zatražila odlazak Mađarske nakon ruske invazije na Ukrajinu, što je vlada odbila.
Rusija je najveći akcionar banke sa udelom od 47,46 odsto, a sledi je Mađarska 17,37 odsto. Bugarskoj pripada 9,93%, Češkoj 8,80%, Rumuniji 6,14% i Slovačkoj 6,7%, respektivno.