Budućnost NIS-a pod sankcijama – kako Srbija može da se izbori sa ekonomskim udarom

Budućnost NIS-a pod sankcijama – kako Srbija može da se izbori sa ekonomskim udarom

Povodom najavljenog uvođenja sankcija NIS-u, profesor na Ekonomskom fakultetu Velimir Lukić izjavio je za RTS da svaka država ima pravo da samostalno donese odluku o promeni vlasničke strukture bilo koje kompanije, pogotovo u sektorima koji se tretiraju kao važni za nacionalnu bezbednost. „Moraćemo da predlažemo inovativna rešenja i da pregovaramo“, ističe Lukić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će SAD uvesti sveobuhvatne sankcije kompaniji NIS, što će nas dovesti u tešku situaciju.

Velimir Lukić, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a , istakao je da su sankcije najefikasnije i najubitije ekonomsko oružje, čime dolazi do kolapsa kompanije.

„Moramo da tražimo rešenje. Ne možemo da znamo, ali možemo da naslućujemo šta je sporno u vlasničkoj strukturi NIS-a. Ruski investitori, sa oko 50 odsto vlasništva, imaju kontrolni paket akcija. Ne znamo da li su kontrolne akcije ili ruski investitori problem, ali možemo da pregovaram“, dodao je Lukić.

Prema njegovim rečima, država može da pokuša da pronađe rešenje u vlasničkoj strukturi i ima pravo da samostalno donese odluku da promeni vlasničku strukturu kompanije, naročito u sektorima koji su od nacionalne bezbednosti.

Lukić je, takođe, napomenuo da su Slovačka i Mađarska uspele da se izuzmu iz opšteg embarga za uvoz nafte iz Rusije, ali da se te dve zemlje u drugačijoj situaciji od Srbije jer su članice EU.

„Uticaj naše zemlje na geopolitičke tokove i strategije koje nam stoje na raspolaganju, takav je da ne možemo da dobijemo izuzeća. Moraćemo da predložimo inovativna rešenja koja mogu da pokriju ovu situaciju. Rusku naftu ne uvozimo već dve godine, a nismo imali odnos sa ruskim kompanijama po tom pitanju“, naglašava Lukić.

Lukić ističe da sankcije uvek prelaze na krajnje korisnike, odnosno na one koji koriste naftu i derivate za ličnu ili industrijsku potrošnju – svi će plaćati višu cenu.

„Kako će potrošači reagovati na više cene, zavisiće od toga koliko će cena porasti. Moraćemo da obezbedimo dovoljno nafte na našem tržištu i da se oslonimo na druge igrače“, zaključuje Lukić.

Lukić smatra da je jedna od opcija da rafinerija NIS pređe u srpske ruke i da se nacionalizuje, čime bi se ublažio prvi udarac sankcija.

„Nalazimo se na istoj liniji sa hrvatskim ‘Janafom’, odnosno sa željom da naftovod ostane aktivan i da nafta i dalje ide. Da li će to biti moguće? Moguće je samo ako krajnja destinacija za naftu koja prođe bude prihvatljiva za zapadne partnere. ‘Janaf’ može da ostane aktivan, ali će morati da traži nova rešenja“, zaključuje profesor Velimir Lukić.