Američki i kanadski brodovi i avioni tražili su u ponedeljak podmornicu koja je nestala više od dan ranije kod obale jugoistočne Kanade dok su vodili turiste da istraže olupinu Titanika, rekli su zvaničnici, prenosi Rojters.
Američka obalska straža saopštila je da je na brodu bio jedan pilot i četiri putnika i da je brod bio u stanju da bude potopljen 96 sati, ali nije jasno da li je još uvek pod vodom ili je izronio i nije u stanju da komunicira.
Američki i kanadski brodovi i avioni preplavili su područje oko 1.450 km istočno od Kejp Koda, a neke sonarne bove koje ispuštaju koje mogu da nadgledaju do dubine od 3.962 metra, rekao je novinarima kontraadmiral obalske straže Džon Mauger. Ponedeljak.
„To je udaljeno područje i izazov je sprovesti pretragu u tom udaljenom području“, rekao je Mauger.
„Raspoređujemo svu raspoloživu imovinu kako bismo bili sigurni da možemo da lociramo letelicu i spasimo ljude u njoj“, rekao je on. „Uveče ćemo nastaviti da upravljamo avionima i pomeramo dodatna plovila.
Mauger je rekao da su se zvaničnici takođe obraćali komercijalnim plovilima za pomoć.
Privatna kompanija koja upravlja podmornicom, OceanGate Ekpeditions, rekla je u saopštenju u ponedeljak da „mobiliše sve opcije“ za spasavanje onih koji su na njoj. Britanski milijarder Hamish Harding je među putnicima, navodi se u objavu rođaka na društvenim mrežama.
Američka obalska straža objavila je ranije na Tviteru da je čamac na površini – Polarni princ – izgubio kontakt sa podmornicom, koja se zove Titan, oko sat i 45 minuta nakon što je u nedelju ujutro počela da roni prema mestu olupine Titanika.
OceanGate je rekao: „Duboko smo zahvalni na velikoj pomoći koju smo dobili od nekoliko vladinih agencija i dubokomorskih kompanija u našim naporima da ponovo uspostavimo kontakt sa podmornicom.
Hardingov posinak napisao je na Fejsbuku da je Harding „nestao na podmornici“ i zatražio „misli i molitve“. Posinak je potom uklonio objavu, navodeći poštovanje privatnosti porodice.
Sam Harding je na Fejsbuku objavio da će biti u podmornici. Nije bilo više njegovih postova. Ekspedicija je krenula na more u petak, a prvi zaron je zakazano za nedelju ujutro, navodi se u Hardingovoj objavi.
Ekspedicije, koje koštaju 250.000 dolara po osobi, počinju u Sent Džonsu, Njufaundlend, pre nego što krenu oko 640 km u Atlantik do mesta olupine, navodi se na veb stranici OceanGate-a.
Da bi posetili olupinu, putnici se penju unutar Titana, podmornice za pet osoba, kojoj je potrebno dva sata da se spusti oko 3800 metara do Titanika.
Britanski putnički brod je čuven potonuo 1912. na svom prvom putovanju nakon što je udario u santu leda, ubivši više od 1.500 ljudi. Priča je ovekovečena u publicističkim i beletrističnim knjigama, kao i u blokbaster filmu „Titanik“ iz 1997.