Britanski obaveštajci dele poverljive informacije na LinkedIn-u

Britanski obaveštajci dele poverljive informacije na LinkedIn-u

Britanski tajni i obaveštajni zvaničnici nastavljaju da postavljaju osetljive podatke na profesionalnu društvenu mrežu LinkedIn, uprkos upozorenjima da bi ona mogla da postane meta neprijateljskih nacija, piše u istrazi Tajmsa.

Publikacija je na LinkedInu pronašla profile čiji su vlasnici govorili o radu u obaveštajnim službama i drugim tajnim zadacima u oblasti bezbednosti.

Neki od njih su posebno naveli da su učestvovali u antiterorističkom radu, dok su drugi naveli tajne jedinice koje su učestvovale u tajnim vojnim operacijama, uključujući i regrutaciju agenata.

Ova praksa je nastavljena nakon još jedne istrage Tajmsa o kineskom agentu sa pseudonimom Robin Zhang, koji je koristio lažne LinkedIn profile da namami državne tajne u zamenu za novac i unosne poslovne poslove od britanskih zvaničnika.

LinkedIn je rekao da aktivno traži znake špijunske aktivnosti i uklanja lažne naloge.

Britanski mlađi ministar bezbednosti Tom Tugendhat je, odgovarajući na istragu, javno upozorio da kineska obaveštajna služba koristi LinkedIn ne samo protiv vladinih zvaničnika, već i protiv kompanija sa poslovnim tajnama, istraživača i akademika.

Šefovi britanskih obaveštajnih službi su više puta upozoravali da Kina koristi špijunažu da ukrade njen tehnološki razvoj i podriva svoju konkurentnost.

Kao deo obnovljene strategije odbrane, bezbednosti i spoljne politike Ujedinjenog Kraljevstva, kontraobaveštajna služba MI5 će pomoći preduzećima i drugim agencijama da se bore protiv špijuna iz Kine i Rusije.