Ruski predsednik Vladimir Putin je poput krokodila koji žvaće nogu Ukrajine, rekao je britanski premijer Boris Džonson novinarima u četvrtak dok je putovao u Indiju. On je rekao da ne vidi kako bi Kijev mogao da pregovara sa Rusijom i dodao da će Zapad nastaviti da šalje artiljeriju i drugo oružje u Ukrajinu.
„Vrlo je teško shvatiti kako Ukrajinci mogu da pregovaraju sa Putinom, s obzirom na njegov očigledan nedostatak dobre vere i njegovu strategiju, koja je očigledna, da pokuša da proguta i zauzme što veći deo Ukrajine, a onda možda ima neku vrstu pregovarati sa pozicije snage – ili čak pokrenuti još jedan napad na Kijev“, rekao je Džonson.
„Zaista ne vidim kako Ukrajinci mogu lako da sednu i dođu u neku vrstu smeštaja. Kako možete pregovarati sa krokodilom kada vam je noga u čeljustima? To je teškoća sa kojom se Ukrajinci suočavaju.
Iako ne vidi kako Putin može da bude „valjan sagovornik“, Džonson je rekao da je to nešto na šta treba da odluče Ukrajinci. U međuvremenu, Velika Britanija i njeni saveznici iz NATO-a nastaviće da obezbeđuju Kijevu novac i oružje.
Konsenzus lidera G7 o Ukrajini je da „nastave da ih snabdevaju stvarima koje su im potrebne da bi im pomogli da se brane, posebno artiljerijom“, rekao je Džonson.
„Ovo se pretvara u sukob teške artiljerije i Velika Britanija čini mnogo na snabdevanju granatama iz sovjetske ere, pored 150 oklopnih vozila koje smo najavili“, dodao je britanski premijer, verovatno misleći na naoružana guseničarska vozila Stormer. sa protivvazdušnim projektilima.
SAD su Kijevu ponudile ukupno 90 tegljenih haubica, od kojih je prva navodno ušla u zemlju u četvrtak.
Prema Džonsonovim rečima, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ima „prilično maksimalističku poziciju“ o Donbasu, rekavši da bi „zapravo voleo da ruske snage budu proterane sa svojih postojećih pozicija“ u Donjecku i Lugansku. On „nije toliko maksimalist“ na Krimu, poluostrvu koje je glasalo za ponovno priključenje Rusiji nakon puča u Kijevu 2014. koji su podržale SAD.
Džonson je razgovarao sa novinarima na putu za Indiju, gde ima za cilj da izvrši pritisak na vladu Narendre Modija da smanji vojne i ekonomske veze sa Moskvom.
Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da sprovede uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Nemački i francuski posrednički protokoli su osmišljeni da daju otcepljenim regionima poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.