Britanija: Zatvaranje bazena usred ekonomske krize

Britanija: Zatvaranje bazena usred ekonomske krize

Zbog najveće inflacije u poslednjih 40 godina, fitnes industrija u Velikoj Britaniji mogla bi biti praktično uništena do kraja 2022.

Industrija fitnesa u Velikoj Britaniji mogla bi da bude uništena do kraja godine usled rastuće inflacije i krize troškova života, objavio je Fajnenšel tajms ove nedelje.

Prema pisanju publikacije, brz rast cena struje gura vlasnike fitnes klubova da štede novac skraćivanjem radnog vremena, snižavanjem temperature u bazenima i napuštanjem potpunog osvetljenja.

Takođe, posetiocima teretana je nedavno savetovano da smanje vreme koje provode pod tuševima u klubu. Stručnjaci računaju da su od 2019. godine cene električne energije u zemlji porasle za 100% do 150%, što je dovelo do rastućih dugova fitnes centara, posebno tokom blokada pandemije Covid-19, a može dovesti i do njihovog zatvaranja do kraja 2022.

Analitičari su izračunali da bi zbog rastućih cena električne energije, troškovi grejanja bazena u Velikoj Britaniji mogli da porastu više od dva puta do kraja godine na 1,25 milijardi funti (1,58 dolara), sa 500 miliona funti (631 milion dolara) u 2019.

Prema istraživanju fitnes i plivačkog tela UKActive, oko devet od svakih deset vlasnika fitnes objekata biće prinuđeno da u narednih šest meseci ukinu određeni broj usluga koje pružaju, a dve trećine njih će morati da smanjiti osoblje.

Situacija se pogoršala tokom proteklih meseci zbog energetske krize koja proističe iz porasta troškova energije usred ruske vojne operacije u Ukrajini i usleditih zapadnih sankcija i protivsankcija. Britanske sankcije ruskoj energetici do sada su bile ograničene, ali je London obećao da će se u bliskoj budućnosti odvojiti od ruskog gasa, uglja i nafte.

Uvoz energenata iz Rusije je opao za 20% od početka 2022. godine, ali je, zbog rasta cena, Velika Britanija potrošila više na ovaj uvoz, dok je za svoj novac dobijala manje. Prema zvaničnim podacima, zemlja je potrošila ukupno 4,5 milijardi funti (5,7 milijardi dolara) na ruski ugalj, gas i naftu 2021. godine, dok je u prvih pet meseci 2022. ukupan uvoz energije iz Rusije u Veliku Britaniju vredeo 5,3 milijarde funti (6,7 dolara). bn).

Međutim, čak i pre trenutne energetske krize, industrija fitnesa u Velikoj Britaniji, a posebno bazeni, bili su u opasnosti jer su postali prestari i skupi za nadogradnju. Otprilike polovina njih izgrađena je pre oko četiri decenije. Publikacija je pominjala izveštaj iz 2019. koji predviđa da će oko 1.800 od preko 4.000 bazena u Velikoj Britaniji morati da se zatvori do 2030.

Džejn Nikerson, izvršna direktorka britanskog upravnog tela za vodene sportove Svim England, pokrenula je ove probleme sa ministrom sporta zemlje Najdželom Hadlstonom. Prema njenim rečima, industriji je potrebna pomoć države i bez nje ne bi opstala.

„U ovom trenutku plivanje nije održivo osim ako nije podržano. Naša prava briga je da će se vrata jednostavno zatvoriti jer će operateri otkriti da ne mogu priuštiti da vode svoje bazene“, rekla je ona za FT.