Brazil želi da reguliše monetizovani sadržaj na Internetu

Brazil želi da reguliše monetizovani sadržaj na Internetu

Brazilska vlada proučava da li da reguliše internet platforme sa sadržajem koji donosi prihod kao što je oglašavanje, izjavio je u petak njen sekretar za digitalnu politiku Žoao Brant, prenosi Rojters.

Ideja bi bila da regulator smatra da takve platforme, a ne potrošači, budu odgovorni za monetizovani sadržaj, rekao je Brant za Rojters.

Drugi cilj je „sprečiti da se mreže koriste za širenje i promociju zločina i nelegalnog sadržaja“, posebno nakon nereda pristalica bivšeg krajnje desničarskog predsednika Žair Bolsonara u Braziliji u januaru, podstaknutih dezinformacijama o izborima koje je izgubio u oktobru. .

Brant je rekao da vlada predsednika Luiza Inasija Lule da Silve takođe namerava da učini kompanije odgovornim za zaustavljanje dezinformacija, govora mržnje i drugih zločina na svojim platformama društvenih medija. Platforme ne bi bile odgovorne za sadržaj pojedinačno, već za to koliko su marljive u zaštiti „digitalnog okruženja“, rekao je on u intervjuu.

Brant nije izneo detalje kako bi to regulatorno telo izgledalo, ali je rekao da vlada želi da reguliše monetizovani sadržaj i spreči da platforme šire dezinformacije.

„Ono što bi to telo radilo je da prati da li platforme dobro ispunjavaju svoje obaveze, a ne da se bavi pojedinačnim sadržajima koje objavljuju korisnici. To mora biti na sudovima“, rekao je on.

Brant nije precizirao kakvu će ulogu pravosuđe imati u borbi protiv dezinformacija.

Svaki predlog bi zahtevao izmene regulatornog okvira u zakonu iz 2014. poznatom kao „Marco Civil“ koji upravlja internetom u Brazilu i štiti prava korisnika.

Član 19 zakona izuzima platforme od pravne odgovornosti „za štetu nastalu usled sadržaja koji su generisala treća lica“, osim ako ne postoji poseban sudski nalog za uklanjanje sadržaja.

Za Branta, trenutni okvir „generiše podsticaj za platforme da ne vode računa o javnom prostoru debate“.

Odsustvo odgovornosti za sadržaj koji se promoviše, monetizuje ili predstavlja kao reklama mora se preispitati, rekao je on i dodao: „Veoma je loše da oni imaju nultu odgovornost za taj sadržaj“.

Vrhovni sud Brazila raspravlja o ustavnosti člana 19 od 2017. godine, na osnovu tužbe koju je podnela Meta Platforms Inc Meta, vlasnik Fejsbuka i WhatsApp-a.

Meta je doveo u pitanje svoju odgovornost za uklanjanje sadržaja bez sudske odluke u slučaju koji se odnosi na lažni Fejsbuk profil. Sud je javnu raspravu o tom pitanju zakazao za 28. mart.