Boris Džonson se suočava sa još jednom istragom

Boris Džonson se suočava sa još jednom istragom

Donji dom Velike Britanije jednoglasno je u četvrtak izglasao istragu britanskog premijera Borisa Džonsona zbog navoda da je „obmanuo“ parlament. Istraga se odnosi na izjave koje je dao u decembru o ilegalnim zabavama u Dauning strit-u koje su prekršile pravila zatvaranja iz ere pandemije.

Konvencija smatra da će se očekivati da će se od njega povući, ako se utvrdi da je britanski premijer „obmanuo“ parlament.

Džonsonovim kolegama konzervativcima dato je „slobodno glasanje“, što znači da im je naloženo da glasaju sa svojom savešću ili uopšte ne glasaju o tome da li da pokrenu istragu.

Predloženi amandman za odlaganje istrage povučen je u četvrtak kada je naišao na otpor konzervativaca poput poslanika Vilijama Vraga, koji je rekao da je „potpuno depresivno tražiti da se od njih brani ono što se ne može braniti“ i da se konzervativci „mora videti da rade pravu stvar“. ”

„Svako od nas ima samo svoj ograničeni i nesavršeni integritet, ne možemo nastaviti da ga trošimo na druge za koje ne možemo biti sigurni da nas neće izneveriti“, dodao je on. On je članstvo u parlamentu nazvao „posebnom čašću“ i rekao da bi zakonodavna vlast trebalo da se trudi da ostane „razumno poštena“.

„Ne želim da se ova stvar nastavlja u nedogled. Ali, iskreno, nemam ništa da krijem“, rekao je Džonson za Skaj njuz u sredu tokom ranije zakazane posete Indiji uoči glasanja.

Još u decembru, Džonson je više puta rekao poslanicima da su „sva uputstva” ispoštovana i da „nikakva pravila nisu prekršena” na skupovima iz ere kovida. Džonson je u januaru priznao da je prisustvovao jednom u maju 2020., a prošlog utorka je dobio kaznu za prisustvo na sopstvenoj rođendanskoj zabavi u junu 2020, zajedno sa suprugom Keri Džonson i kancelarom finansija Rišijem Sunakom. Njegova kazna je bila prvi put u istoriji da je Velika Britanija kaznila aktuelnog premijera zbog kršenja zakona.

Džonson se izvinio parlamentu 19. aprila zbog kršenja pravila zaključavanja, ali je tvrdio da je to učinio iz neznanja. Njegov kolega konzervativac Mark Harper reagovao je izglasavanjem nepoverenja. Harper se pridružio rastućoj listi poslanika vladajuće Konzervativne partije koji su se pridružili glasovima opozicije da pozovu premijera da podnese ostavku, neki od njih već od januara.

Džonson je rekao da je skupove shvatio kao „radne“ funkcije i mislio da su izuzeta od pravila zaključavanja. U to vreme, propisi o Covid-19 zabranjivali su ljudima da se sastaju sa više od jedne osobe van svojih domaćinstava, prekidajući milione ličnog kontakta sa prijateljima i porodicom i zabranjujući posete bolesnim i umirućim pacijentima u bolnicama.

Anketa kompanije za analizu podataka IouGov od 12. aprila pokazala je da manje od jednog od četiri Britanca veruje da nije svesno prekršio pravila zaključavanja. Više od polovine ispitanika reklo je da misli da bi premijer trebalo da podnese ostavku.