Bljuckanje predstavlja izbacivanje male količine hrane ili mleka i najčešće se javlja kod odojčadi. Ova pojava je prolazna i može se smanjiti pravilnim tehnikama hranjenja i odgovarajućim položajem deteta tokom i nakon obroka. Roditelji često dolaze u panici na preglede, misleći da beba povraća, iako je bljuckanje normalno.
U prvim mesecima života, organi beba su još uvek nezreli, uključujući i sfinkter koji kontroliše prolaz hrane iz jednjaka u želudac. Ovaj mišić nije dovoljno razvijen, pa može doći do vraćanja mleka iz želuca. U tom slučaju, beba izbacuje samo nekoliko mililitara mleka, što je zanemarljivo u odnosu na količinu koju je popila.
Iako bljuckanje može izgledati kao veliki problem, beba obično napreduje normalno, ne gubi na težini i ima stabilan ritam spavanja. Kako beba raste i počinje da unosi čvrste obroke, bljuckanje se vremenom smanjuje i obično nestaje do sedmog ili osmog meseca.
Povraćanje, s druge strane, može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema. Javlja se u prvim danima života kada beba izbacuje amnionsku tečnost, a kasnije može biti uzrokovano gutanjem vazduha ili prekomernim unosom mleka. U takvim slučajevima, roditelji treba da obrate pažnju na pravilnu tehniku hranjenja.
Ukoliko beba uporno povraća i to je praćeno simptomima kao što su proliv, povišena temperatura ili bolovi u stomaku, neophodno je potražiti lekarsku pomoć. Proliv može ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme, a povišena temperatura može značiti infekciju.
Roditelji mogu smanjiti bljuckanje tako što će davati manje obroke i podizati bebu u položaj za podrigivanje nakon hranjenja. Takođe, važno je razlikovati bljuckanje od povraćanja, jer povraćanje može biti ozbiljnije i zahteva medicinsku intervenciju.