Obraćajući se levičarskoj grupi koju neki desničari optužuju da su previše naklonjeni Palestincima i Iranu, Blinken je rekao da će Sjedinjene Države ostati čvrst prijatelj Izraela čak i kada slede ciljeve kojima se Netanjahu protivio, uključujući stvaranje dve države rešavanje izraelsko-palestinskog sukoba i obnavljanje dosadnog iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015.
Partnerstvo, rekao je, „nikada nije bilo jače nego što je danas“.
Blinken je rekao da će Bajdenova administracija sarađivati sa Netanjahuovom vladom na osnovu njene politike, a ne na osnovu ličnosti, uključujući potencijalne visoke ministre u kabinetu koji su u prošlosti izražavali žestoke antipalestinske i antiarapske stavove.
Ali, Blinken je takođe upozorio da bi se SAD protivile politici koja marginalizuje Palestince ili otežava rezoluciju o dve države i da bi bila štetna po dugoročnu bezbednost ili budućnost Izraela kao jevrejske demokratske države.
„Očekujemo da će nova izraelska vlada nastaviti da radi sa nama na unapređenju naših zajedničkih vrednosti“, rekao je on. „Mi ćemo angažovati vladu politikom koju sprovodi, a ne individualnim ličnostima.
Američki zvaničnici izrazili su zabrinutost zbog mogućih pozicija u Netanjahuovoj vladi najmanje dvojice desničarskih izraelskih političara: Itamara Ben-Gvira i Bezalela Smotriča.
Ben-Gviru, poslaniku poznatom po anti-arapskoj ljutini i provokativnim vratolomijama, ponuđen je posao ministra nacionalne bezbednosti, moćan položaj koji će ga postaviti na čelo izraelske policije. U međuvremenu, Smotriču, lideru stranke Religiozni cionizam, koja deli antipalestinske i anti-gej stavove, ponuđen je nadzor nad izraelskom agencijom za palestinske civilne poslove.
Blinken je napomenuo da su odnosi SAD i Izraela stari sedam decenija i da će Bajdenova administracija „iskreno razgovarati“ sa novom izraelskom vladom, kao i sa Palestincima, čiji lideri, kako je rekao, takođe moraju da se uzdrže od podizanja tenzija koje ugrožavaju rešenje o dve države.
On je istakao da Bajdenova administracija nastavlja da podržava priznavanje Jerusalima kao glavnog grada Izraela od strane svog prethodnika i da radi na proširenju „Abrahamskog sporazuma“ bivšeg predsednika Donalda Trampa kojim je nekoliko arapskih nacija normalizovalo odnose sa Izraelom. On je pohvalio nedavni završetak sporazuma o pomorskoj granici između Izraela i Libana.
Blinkenovi komentari došli su na godišnjoj konferenciji J Street-a, proizraelske grupe koja se izdvojila od mnogo većeg i starijeg američkog odbora za odnose sa javnošću Izraela napredujući na pozicijama koje podržava Demokratska stranka.