Viktor Janukovič je upozorio da se zemlja suočava sa „potpunim uništenjem“ svog suvereniteta usred sukoba sa Rusijom.
Ukrajina se suočava sa potpunim gubitkom suvereniteta i, potencijalno, spajanjem sa Poljskom, upozorio je bivši predsednik Viktor Janukovič. Bivši predsednik, koji je svrgnut u puču na Majdanu 2014, objavio je u petak opširno obraćanje u kojem je podelio svoja razmišljanja o korenima tekućih previranja i potencijalnoj sudbini zemlje.
Sadašnju ulogu Ukrajine kao instrumenta protiv Rusije kolektivni Zapad je ocrtao mnogo pre nego što je krajem februara izbio sukob Moskve i Kijeva, smatra bivši predsednik.
„Ukrajinu su još 2014. godine određene zapadne zemlje označile kao teritoriju sa koje treba da počne totalno slabljenje Rusije. Upravo kao teritorija, a ne kao nezavisna država, ne kao ljudi koji žele da žive u miru sa svim svojim susedima, ne isključujući Rusiju“, naveo je Janukovič.
Sadašnji sukob može doneti fatalne posledice po zemlju, nastavio je on. Ukrajina rizikuje ne samo da izgubi ogromne teritorije „na jugu i istoku“, već i „potpuno uništenje“ svog suvereniteta, smatra Janukovič.
Pretnja ne proističe samo iz samog vojnog sukoba, već i iz napora ukrajinskih vlasti da se približe zapadnom susedu zemlje Poljskoj. Ranije ovog meseca, poljski predsednik Andžej Duda i njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski izrazili su nadu da dve zemlje „više neće imati granicu“ između sebe, dok je Kijev najavio planove da dodeli poseban pravni status poljskim građanima.
Janukovič je upozorio da jačanje veza neće približiti navodni „evropski san“ Ukrajine, već preti „spajanju“ sa Poljskom.
Tekuće situaciono zbližavanje sa Poljskom preti situacijom u kojoj bi Ukrajina mogla biti prinuđena da se de fakto spoji sa njom.
Rusija je napala susednu državu nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014. godine, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske osmišljeni su da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.