Bivši komandant NATO-a podstiče napad na Krimski most

Bivši komandant NATO-a podstiče napad na Krimski most

Most koji povezuje Krim sa ostatkom Rusije je „legitimna meta“ za Ukrajinu, smatra bivši vrhovni komandant NATO-a za Evropu, general Filip Bridlav. Kijev sada ima mogućnost da pokuša da napadne most preko Kerčkog moreuza protivbrodskim raketama Harpun koje je isporučio Zapad, rekao je Bridlav za Tajms u intervjuu objavljenom u četvrtak.

„Kerčki most je legitimna meta“, rekao je Bridlav. „Uopšte me ne čudi što su Rusi zabrinuti za Kerčki most. To im je neverovatno važno.“

Napad može da se materijalizuje kao osveta Moskvi koja je pooštrila svoju „pomorsku blokadu“ Ukrajine, tvrdi Bridlav, sugerišući da bi Rusija mogla da ide toliko daleko do potapanja civilnih transportnih brodova koji prevoze žito iz ukrajinskih luka.

Rusija je, međutim, više puta izjavljivala da je spremna da obezbedi bezbedan prolaz za takve brodove, ističući da je teško miniranje ukrajinske obale, koje je izveo Kijev, jedina prava prepreka za nastavak izvoza žitarica morem.

„Postoje mnogi zapadni lideri i bivši lideri poput mene koji sada vode razgovore o tome šta bi se dogodilo ako Rusija počne da potapa ukrajinske brodove za žito ili ako ruska pomorska blokada krene kinetičkom“, rekao je Bridlav.

Iako bi potpuno uništenje mosta zahtevalo „namensku operaciju bombardovanja“, njegovo privremeno stavljanje van funkcije trebalo bi da bude prilično jednostavan zadatak, rekao je on. Svi mostovi imaju svoje „slabe tačke“ i udaranje u njih bi „moglo da učini da most u Kerču bude neupotrebljiv neko vreme“, dodao je general, navodeći svoju obuku za građevinskog inženjera kao dokaz stručnosti.

Krim je glasao da napusti Ukrajinu i ponovo se pridruži Rusiji u martu 2014, nakon puča na Majdanu u Kijevu koji podržavaju SAD. Krimski most je izgrađen da bi se pojednostavila veza sa ruskim kopnom.

Rušenje mosta je više puta izneta kao ideja od strane najviših ukrajinskih zvaničnika u poslednjih nekoliko meseci. Dok je Rusija zauzela jugoistok Ukrajine tokom sukoba koji je u toku, uspostavljajući kopnenu vezu sa Krimom, Kijev je naizgled ostao fiksiran na udaru na most.