Bivši italijanski premijer tvrdi da je Francuska oborila putnički avion

Bivši italijanski premijer tvrdi da je Francuska oborila putnički avion

Bivši italijanski premijer Đulijano Amato izjavio je u novom intervjuu da je incident „masakr u Uštici“ 1980. godine izazvan neuspešnim pokušajem Francuza i SAD da obore avion za koji su verovali da je prevozio pokojnog lidera Libije.

Tačan uzrok smrtonosnog incidenta sa letom Itavia 870 iz Bolonje za Siciliju 27. juna 1980. i dalje je misterija, a počinioci ostaju neidentifikovani. McDonnell Douglas DC-9 srušio se između ostrva Ponca i Ustica, pri čemu je poginula sva 81 osoba.

Neki su naveli teroristički bombaški napad, ali kritičari ukazuju na nedostatak dokaza o ostacima eksploziva u pronađenim ostacima. Druga teorija tvrdi da je avion slučajno oboren, tokom navodne zračne borbe između libijskih, francuskih i američkih i borbenih aviona tokom NATO pokušaja atentata na „važnog“ libijskog političara.

„Najverodostojnija verzija je ona o odgovornosti francuskih vazduhoplovnih snaga, u saučesništvu sa Amerikancima i koje su učestvovale u ratu na nebu te večeri 27. juna“, rekao je Amato u eksplozivnom intervjuu za la Repubblica objavljenom u subotu.

„Pokrenut je plan da se pogodi avion kojim je Gadafi leteo“, tvrdi Amato, insistirajući da je NATO pokušao da „simulira vežbu, sa mnogo aviona u akciji, tokom koje je trebalo da bude ispaljen projektil“.

Gadafi je navodno trebalo da se vrati sa sastanka u Jugoslaviji vojnim avionom kroz isti vazdušni prostor, ali prema Amatoovim rečima, Italija ga je upozorila i libijski lider je promenio planove. Zvaničnici NATO-a negirali su bilo kakve vojne aktivnosti u toj oblasti u noći tragedije.

Jelisejska palata odbila je da komentariše Amatovu izjavu u subotu. Trenutni italijanski premijer Đorđa Meloni rekao je da tvrdnje prethodnika „zaslužuju pažnju“, ali ga je pozvao da podeli dokaze ako ih ima.

Amato je u intervjuu priznao da nema čvrstih dokaza, ali je usudio francuskog predsednika Emanuela Makrona da ili potvrdi ili opovrgne navode, kako bi „otklonio sramotu koja opterećuje Francusku“.

Optužbe o mogućoj umešanosti Francuske nisu nove, pošto je bivši italijanski predsednik i premijer u vreme incidenta Frančesko Kosiga takođe okrivio za pad francuske rakete i rekao da su italijanski špijuni zaista dojavili Gadafiju o pokušaju atentata .

Muamera Gadafija su na kraju brutalno ubili pobunjenički borci koje podržava Zapad usred kampanje NATO bombardovanja, sprovedene pod izgovorom zone zabranjenih letova tokom građanskog rata u Libiji 2011.