Cedric O odbacuje zabrinutost Big Tech-a u vezi sa regulativom EU i ističe privlačnost bloka za tehnološke startapove.
Američki tehnološki gigant Epl se ponaša kao tradicionalni monopol u odbijanju evropskih zakona koji ciljaju na njegovu dominaciju, rekao je za POLITICO bivši francuski državni sekretar za digitalnu tehnologiju Sedrik O.
„Smatram da je odstupanje od demokratije to što kompanija, ma koliko inovativna bila, veruje da je više čuvar javnog interesa nego demokratski izabrane vlade“, rekao je on o nedavnim kritikama Epla na račun zakona Evropske unije.
Američka firma je posebno kritikovala Zakon o digitalnim tržištima (DMA) EU, koji ima za cilj da regulatorima EU da moć da zaustave zloupotrebu dominacije u tehnološkom sektoru. Apple tvrdi da će zakon značajno naštetiti sigurnosti njegovih proizvoda.
„Apple-ovi argumenti su isti kao oni koje je izneo svaki monopol u istoriji. Više konkurencije na železnici će navodno izazvati haos i nesreće“, rekao je O, odbijajući tvrdnje kompanije.
Apple je odbio da komentariše O-ove primedbe.
Novi zakoni EU „preokreću teret dokazivanja“ kako bi regulatori suzbili nasilno ponašanje, rekao je on. „Naravno, biće to borba. Ali zato smo se borili protiv argumenata [koje] monopoli stalno iznose.“
Odlazeći francuski zvaničnik razgovarao je sa POLITICO-om na kraju trogodišnjeg mandata francuskog predsednika Emanuela Makrona u oblasti tehnologije. O je u martu najavio da će nakon predsedničkih izbora napustiti politiku i umesto toga preuzeti ulogu u privatnom sektoru.
Dok je rekao da ne zna gde tačno ide, O je rekao da namerava da se „nastavi da se bori za francusku tehnologiju i za evropske kompanije“.
Tokom njegovog vlastitog mandata, Francuska je doživela „eksploziju“ startapa i jednoroga, tvrdi on, dodajući da najbolji diplomci iz najboljih francuskih škola takođe više ne idu u Ujedinjeno Kraljevstvo ili SAD.
„Mislim da je američki san u opasnosti… Većina mladih Evropljana, pa čak i Amerikanaca, žele da rade u Evropi više nego što žele da rade u Sjedinjenim Državama“, rekao je on.
Tokom poslednjih meseci njegovog mandata, francuska vlada je predsedavala Savetom EU, što znači da bi mogla da usmerava političke rasprave o delovima zakonodavstva EU. Postigla je tri velika ugovora o digitalnim datotekama, uključujući novi DMA pravilnik o digitalnoj konkurenciji, jedan o moderiranju sadržaja pod nazivom Zakon o digitalnim uslugama i renoviranu Direktivu o bezbednosti mreža i informacija (NIS2 direktiva) o sajber bezbednosti.
Francuska je takođe proteklih godina promovisala strategiju evropskog „tehnološkog suvereniteta“ iz Pariza i preko svog evropskog komesara za unutrašnje tržište Tjerija Bretona. On je snažno lobirao kod zvaničnika EU da izrade i razviju strategije za bolju zaštitu podataka Evropljana od njuškanja iz SAD, podstaknu proizvodnju lokalnih mikročipova i promovišu lokalne igrače u oblaku u bloku, između ostalih inicijativa.
Ko će upravljati O-ovim portfeljem je takođe u vazduhu. Nova vlada premijerke Elizabet Born, koja je postavljena ranije ovog meseca, dodelila je odgovornost za digitalne poslove ministru finansija Brunu Le Meru, čija je nova titula ministar ekonomije, finansija i industrijskog i digitalnog suvereniteta. Ali vlada bi još mogla da imenuje novog državnog sekretara koji će podržati Le Mera.
„To je snažna politička poruka“ da se digitalna pitanja uvrste u verovatno najteži vladin portfelj, rekao je O, ali je dodao da se nada da će i dalje biti popunjena uloga digitalnog državnog sekretara nakon parlamentarnih izbora u Francuskoj sledećeg meseca.