Koalicija belgijske vlade pristala je na reformu zakona o radu, koja, između ostalog, uključuje i mogućnost četvorodnevne radne nedelje, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na Le Soar.
Predlog zakona ima za cilj da obezbedi više fleksibilnosti i slobode u uslovima rada kako bi se stopa zaposlenosti odraslog stanovništva povećala za više od 80 odsto do 2030. godine sa sadašnjih 70,6 odsto.
Dokument je pripremljen u februaru, ali se njegovi detalji još razrađuju.
Kao ključni aspekt reforme, Belgija će smanjiti punu radnu nedelju sa pet dana na četiri, zadržavajući isti broj sati nedeljno.
U praksi, to će značiti da ljudi sa standardnim belgijskim ugovorom mogu, ako žele, da rade 10 sati dnevno umesto osam sati da bi svake nedelje imali dodatni slobodan dan.
Takođe će vam biti dozvoljeno da izaberete druge opcije, kao što su slobodne nedelje ili dodatne sate svake nedelje.
Sporazum takođe podstiče zaposlene da se bave karijerom dajući im pet plaćenih dana studiranja i podržavajući prelazak sa dva posla.
Predlog zakona tek treba da odobri parlament i očekuje se da će stupiti na snagu na jesen.
Podsetimo, u Irskoj je hiljade radnika počelo da učestvuje u globalnom polugodišnjem projektu proučavanja efikasnosti četvorodnevne radne nedelje.
Organizatori planiraju da rezultate eksperimenta objave 2023. godine.
U martu je objavljeno da bi Španija mogla da bude jedna od prvih zemalja u svetu koja će iskusiti četvorodnevnu radnu nedelju nakon što je vlada pristala da pokrene pilot projekat za kompanije zainteresovane za tu ideju.