Bajdenova administracija tuži Apple

Bajdenova administracija tuži Apple

Američkog tehnološkog giganta Apple tužila je administracija predsednika Džoa Bajdena zbog navodne izgradnje antikonkurentskog „jarka“ oko svog monopolističkog ekosistema iPhone-a.

Američko ministarstvo pravde (DOJ) podnelo je u četvrtak tužbu saveznom sudu u Nju Džersiju, navodeći da je Apple koristio „široko zasnovano, isključujuće ponašanje“ kako bi Amerikancima otežalo prebacivanje pametnih telefona i kompanijama da obezbede aplikacije, proizvode i usluge za korisnike iPhone-a. Saveznoj vladi se pridružilo 16 državnih tužilaca u podnošenju građanske tužbe.

„Potrošači ne bi trebalo da plaćaju više cene zato što kompanije krše antimonopolske zakone“, rekao je američki državni tužilac Merik Garland u saopštenju. „Tvrdimo da je Apple zadržao monopolsku moć na tržištu pametnih telefona, ne samo tako što je ostao ispred konkurencije u meritumu, već kršeći savezni antimonopolski zakon. Ako ne bude izazvan, Apple će samo nastaviti da jača svoj monopol na pametne telefone.

Monopol na iPhone-u je podstakao Appleovu „astronomsku procenu“ – tržišna kapitalizacija kompanije od preko 2,6 biliona dolara je druga posle Microsoftovih 3,2 biliona dolara – na račun potrošača i drugih tehnoloških kompanija, tvrdi se u tužbi. Akcije su pale za 4,1% nakon što je objavljena tužba DOJ-a, što je uništilo preko 100 milijardi dolara tržišne vrednosti.

Slučaj dovodi u pitanje Appleov takozvani poslovni model „zazidanog vrta“, koji čini proizvode kompanije u velikoj meri nedostupnim konkurentima. Došlo je samo nekoliko nedelja nakon što je EU kaznila Apple sa 1,84 milijarde evra (2 milijarde dolara) zbog kršenja zakona o konkurenciji bloka. Kompanija je navodno blokirala provajdere rivalskih servisa za strimovanje, kao što je Spotifi, da obaveštavaju korisnike iPhone-a o jeftinijim alternativama za pretplatu na muziku.

Apple je monopolizovao tržište aplikacija za pametne telefone blokirajući napredak konkurencije. „Gušenjem ovih tehnologija i mnogih drugih, Apple jača jarak oko svog monopola na pametne telefone ne tako što svoje proizvode čini privlačnijim za korisnike, već obeshrabrujući inovacije koje ugrožavaju Appleov monopol na pametne telefone“, navodi se u tužbi.

Kompanija je negirala tvrdnje DOJ-a. Tužba bi mogla „ometati našu sposobnost da stvorimo vrstu tehnologije koju ljudi očekuju od Applea – gde se hardver, softver i usluge ukrštaju“, rekao je portparol kompanije medijima. „To bi takođe postavilo opasan presedan, ovlašćujući vladu da uzme tešku ruku u dizajniranju tehnologije ljudi.

Ako uspe, tužba bi mogla da primora Apple da unese izmene u neke od svojih najprofitabilnijih proizvoda, uključujući iPhone i Apple Vatch. To bi čak moglo dovesti do toga da kompanija bude primorana da proda neke od svojih poslova kako bi promovisala veću konkurenciju. iPhone je imao 64% ​​udela na američkom tržištu pametnih telefona u prošlogodišnjem četvrtom kvartalu, daleko ispred Samsungovog udela od 18%, prema Counterpoint Research.