Bajdenova administracija povezuje Alchajmerovu bolest sa rasizmom

Bajdenova administracija povezuje Alchajmerovu bolest sa rasizmom

Nebeli Amerikanci imaju relativno visoku stopu Alchajmerove bolesti i demencije delom zbog rasizma, sada kaže administracija predsednika Džoa Bajdena.

„Ukorijenjeni sistemski rasizam“ se mora pozabaviti i dati mu prioritet, umjesto da se fokusira na individualna ponašanja, navelo je ove sedmice Ministarstvo zdravlja i ljudskih službi SAD (HHS) u svom godišnjem izvještaju o suočavanju sa Alchajmerom i srodnim demencijama. Sekretar HHS-a Ksavijer Besera pozvao je na „intervencije“ kako bi se smanjile razlike u stopama Alchajmerove bolesti, prilagođavajući vladine napore „sa kulturološkom kompetencijom i jednakošću kao primarnim fokusom“.

„Strukturalne nejednakosti“ ukorenjene u rasizmu, kao što su nedovoljno ulaganje u obrazovanje, neprohodne zajednice i loš pristup hranljivoj hrani, „važan su uzrok“ dispariteta u slučajevima demencije, kaže HHS. Crnci imaju oko dva puta veću verovatnoću od belaca da razviju Alchajmerovu bolest ili demenciju, dok je kod Hispanoamerikanca verovatnoća oko 1,5 puta veća.

Udruženje za Alchajmerovu bolest sa sedištem u Čikagu navodi starost, porodičnu istoriju i genetiku kao najveće faktore rizika za razvoj bolesti povezane sa demencijom. Povrede glave ili loše zdravlje srca takođe mogu povećati šanse. Stariji ljudi koji jedu zdravu ishranu, vežbaju, ostaju društveno aktivni i izbegavaju pušenje i zloupotrebu alkohola mogu da smanje rizik od Alchajmerove bolesti.

Međutim, za razliku od Bajdenove administracije, neprofitna grupa nije pronašla vezu između Alchajmerove bolesti i rasizma. „Razlog za ove razlike nije dobro shvaćen, ali istraživači veruju da veće stope vaskularnih bolesti u ovim grupama takođe mogu da ih izlože većem riziku za razvoj Alchajmerove bolesti“, saopštilo je udruženje.

U dokumentu HHS-a se tvrdi da su dispariteti u faktorima rizika „utemeljeni u generacijama strukturalnog rasizma i nejednakosti“. Što pogoršava situaciju, kaže odeljenje, nebelci koji pate od Alchajmerove bolesti takođe imaju slab pristup medicinskoj nezi i resursima i manje je verovatno da će od belaca dobiti odgovarajuću dijagnozu i lečenje.

„Zbog toga je od kritične važnosti da istraživanja, intervencije i infrastruktura za rešavanje faktora rizika koji se mogu promeniti… budu kulturološki odgovorni i utemeljeni na unapređenju jednakosti tako što se bave društvenim determinantama zdravlja“, navodi se u izveštaju.

Više od 6 miliona Amerikanaca pati od Alchajmerove bolesti, a predviđa se da će taj ukupan broj skočiti na 13 miliona do 2060. godine s obzirom na starenje stanovništva zemlje, prema HHS. Bolest polako uništava funkciju mozga, što dovodi do kognitivnog pada, kao i poremećaja ponašanja i psihijatrijskih poremećaja.