Američki predsednik Džo Bajden pozvao je političke lidere Severne Irske da obnove svoju vladu koja deli vlast uz obećanje da su mnoge velike američke korporacije spremne da investiraju u region dok je obeležavao 25. godišnjicu mira u Belfastu, preneo je Rojters.
Bajden, koji je ponosan na svoje irsko poreklo, proveo je nešto više od pola dana u regionu Velike Britanije, gde se sastao sa britanskim premijerom Riši Sunakom, pre nego što je otišao u Irsku Republiku.
Kratko zaustavljanje u Belfastu bilo je u pozadini najnovijeg političkog zastoja u kojem se decentralizovana vlada koja deli vlast, ključni deo mirovnog sporazuma iz 1998. godine, nije sastala više od godinu dana zbog spora oko trgovinskih aranžmana nakon Bregzita.
„Trebale su duge, teške godine rada da se dođe do ovog mesta“, rekao je Bajden u govoru u novom kampusu Univerziteta Ulster u Belfastu, napomenuvši kako se grad transformisao otkako je prvi put otputovao tamo kao mladi senator.
„Današnji Belfast je srce koje kuca Severne Irske i spreman je da stvori ekonomske prilike bez presedana. Postoje mnoge velike američke korporacije koje žele da dođu ovde i žele da investiraju.“
Mirovni sporazum iz 1998. podržale su SAD i uglavnom je okončao 30 godina krvoprolića između uglavnom rimokatoličkih nacionalističkih protivnika i uglavnom protestantskih unionističkih pristalica britanske vladavine. Ali politički napredak je kočen nizom sporova, nedavno oko toga kako odlazak Britanije iz Evropske unije utiče na granicu sa Irskom, članicom EU.
Bajden je rekao da je podela vlasti i dalje ključna za budućnost Severne Irske i da bi efikasna decentralizovana vlada „izvukla još veće mogućnosti u ovom regionu“.
„Tako da se nadam da će skupština i izvršna vlast uskoro biti obnovljeni. To je odluka koju treba da donesete vi, a ne ja, ali nadam se da će se to dogoditi,“ rekao je on publici koja je uključivala lidere pet glavnih političkih partija Severne Irske.
Bajden je rekao da je nedavni okvirni sporazum iz Vindzora između Evropske unije i Britanije o ublažavanju trgovinskih barijera nakon Bregzita između Severne Irske i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva ponudio stabilnost i predvidljivost za podsticanje većih investicija.
Taj dogovor do sada nije uspeo da ubedi najveću probritansku stranku u regionu, Demokratsku unionističku partiju (DUP), da prekine bojkot lokalne skupštine. Podela vlasti je pretrpela višestruke kvarove i suspenzije od 1998.
Lider DUP-a Džefri Donaldson rekao je da Bajdenova poseta regionu – prva u regionu u poslednjih 10 godina – nije promenila političku dinamiku oko protesta njegove stranke protiv trgovinskih pravila koja pokrajinu tretiraju drugačije od ostatka Velike Britanije.
DUP želi dalje izmene oko sporazuma UK/EU i izneće predloge britanskoj vladi u narednih nekoliko nedelja, rekao je Donaldson. London je rekao da se sporazum ne može ponovo pregovarati.
Donaldson, koji je kao i drugi lokalni lideri imao kratak sastanak jedan na jedan sa Bajdenom, rekao je da je predsednik jasno stavio do znanja da nije u Belfastu da bi se mešao i da je njegov govor „bio mnogo uravnoteženiji nego što smo možda čuli u prošlosti“. .
Sadašnje i bivše kolege iz DUP-a ranije su opisali Bajdena kao „antibritanskog“ i „mrzi Ujedinjeno Kraljevstvo“, što je navelo zvaničnika Doka u Domu da kaže da predsednikov rekord „pokazuje da on nije anti-Britanac“.
Ali odlazak Britanije iz EU povremeno je zaoštrio veze između Britanije i Bajdenove Bele kuće dok su se London i Brisel borili da pronađu sporazum o razvodu koji ne bi oštetio principe mirovnog sporazuma.
Sunak je rekao da je u sredu razgovarao sa Bajdenom o „neverovatnim ekonomskim prilikama“ za Severnu Irsku, njihovoj nadi da će podela vlasti biti obnovljena što je pre moguće, i opisao obe zemlje kao „veoma bliske partnere“.