VAŠINGTON — Administracija Bajdena iznosi sedam novih nominacija za Ministarstvo pravde i pravosuđa koje pokrivaju tri kancelarije američkog tužioca u Teksasu i druge visoke funkcije. Jedan je tužilac koji je obećao da će tražiti smrtnu kaznu za čoveka koji je ubio skoro dve desetine ljudi u rasističkom napadu na Valmart.
Nominacije, koje je Bela kuća objavila u petak, uključuju tri kandidata da postanu američki maršali u Ohaju, Pensilvaniji i Juti, zajedno sa nominacijom dugogodišnjeg tužioca da postane savezni sudija u Misisipiju.
Među nominacijama je i ona Jaimea Esparze, koji je bio okružni tužilac okruga El Paso u Teksasu od 1993. do 2020. godine, da bude američki tužilac za zapadni okrug Teksasa. Kao okružni tužilac, obezbedio je optužnicu za smrtno ubistvo i obećao da će slediti smrtnu kaznu za Patrika Kruzijusa, čoveka iz Severnog Teksasa optuženog da je gađao Meksikance tokom masovne pucnjave u El Paso Volmartu 2019. u kojoj je na desetine ranjeno i na kraju ubilo 23 osobe.
Kruzijus se takođe suočava sa federalnim optužbama za zločine iz mržnje, a ako bude potvrđeno, Esparza bi bila ključna figura u odlučivanju da li će u tom slučaju izreći saveznu smrtnu kaznu. Na kraju, ta odluka pada na više zvaničnike Ministarstva pravde, uglavnom na osnovu preporuke američkog tužioca.
Bajden je rekao da se protivi smrtnoj kazni i obećao je da će prekinuti njenu upotrebu dok je na funkciji. Državni tužilac Merik Garland zaustavio je federalna pogubljenja nakon neviđene smrtne kazne u opadajućim mesecima Trampove administracije i naložio reviziju procedura i politika koje okružuju tu praksu. Moratorijum se odnosi samo na pogubljenja i ne zabranjuje tužiocima da traže smrtnu kaznu.
Federalni tužioci u zapadnom Teksasu takođe se suočavaju sa posledičnom odlukom o tome da li da podnesu krivičnu prijavu protiv državnog tužioca Teksasa Kena Pakstona.
Republikanac je pod federalnom istragom od jeseni 2020. godine, kada je osam njegovih najviših zamenika optužilo državnog tužioca da je koristio kancelariju da pomogne političkom donatoru koji je zaposlio ženu sa kojom je Pakston priznao da je imao vanbračnu vezu. Pakston, koji u novembru traži treći mandat kao najviši državni službenik za sprovođenje zakona, u velikoj meri je negirao da je počinio krivična dela.
Bajden je takođe imenovao Alamdara Hamdanija, karijernog federalnog tužioca koji je radio u Odeljenju za nacionalnu bezbednost Ministarstva pravde i radio na slučajevima borbe protiv terorizma, za američkog tužioca u južnom okrugu Teksasa. Takođe je nominovao Leighu Simonton, saveznog tužioca od 2005. godine, za američkog tužioca u Severnom okrugu Teksasa. Simonton je ranije radio u privatnoj praksi i bio je službenik za žalbenog sudiju u Petom okrugu.
Sa novim spiskom, Bajden je sada najavio 63 kandidata za obavljanje dužnosti američkih advokata u okruzima širom SAD i 20 kandidata za američke maršale. 93 američka advokata Ministarstva pravde, koji su odgovorni za federalna krivična gonjenja u svojim okruzima, verovatno će biti centralni u naporima za borbu protiv nasilnog kriminala.
List koji je objavljen u petak takođe ima kandidate za položaje američke službe maršala.
Bajden je imenovao Majkla Bleka, koji je od 2021. radio kao direktor zaštitnih službi za Ohajo Health Corp., za američkog tužioca u južnom okrugu Ohaja. Bivša državna policija Ohaja i policijski službenik Kolumba takođe su radili za državnu komisiju za lutriju i veteran je marinaca.
U Pensilvaniji, Bajden je imenovao Stivena Eberlea, bivšeg komandanta državne policije za američkog maršala za Zapadni okrug Pensilvanije. A u Juti, Bajden je imenovao Džastina Martineza, šerifa u okrugu Samit, za američkog maršala za državu. Veteran obalske straže radio je u nekoliko lokalnih policijskih uprava, a takođe je bio i popravni službenik.
Administracija je takođe saopštila da nominuje Skota Koloma, sada okružnog tužioca u Misisipiju, za sudiju okružnog suda SAD u severnom okrugu Misisipija. Prethodno je obavljao funkciju gradskog tužioca i opštinskog sudije.