Austrijski drvoprerađivački gigant KronoSpan, koji ima široku ofšor mrežu i čiji krajnji korisnici nisu jasno poznati, nastavlja da radi u Rusiji i Belorusiji uprkos ratu Rusije protiv Ukrajine, prenosi Ukrinform.
KronoSpan „nastavlja da radi u Rusiji i Belorusiji čak i nakon ruske invazije na Ukrajinu“, navodi se u članku.
Napominje se da je najmanje pre septembra 2021. godine jedan broj ruskih i beloruskih kompanija koje su deo KronoSpan-a spojen sa kiparskom Kronospan Holdings East Ltd. U isto vreme, u avgustu 2022., ovaj holding je očigledno prenet na nova grupa vlasnika. Ranije je jedini akcionar bila fondacija Betuva, sada je to Causing Holding AG sa sedištem u Vaducu, koju je pre toga osnovala fondacija Stiftung Causa iz Lihtenštajna“, navodi se u članku.
Istovremeno, austrijska Raiffeisen Bank International, koja nastavlja sa radom u Rusiji, krajem 2021. obezbedila je Kronospanu kreditnu liniju od 315 miliona evra za ulaganje u Rusiji.
U novinarskoj istrazi se navodi da Kronospan grupa upravlja mrežom ofšor firmi. „Možete čak reći da oni ne samo da njime upravljaju već se i sastoje od njega. Kronospan nema zvanično sedište u kojem bi lider grupe zaista bio lider. Umesto toga, to je decentralizovani korporativni konglomerat: nacionalne kompanije koje upravljaju relevantnim fabrikama, spojene U posredničke holding kompanije. Na kraju lanca, čini se da mnoge stvari vode u Lihtenštajn – ka tri fonda pod nazivom Luda, Betuva, Und Gerhorst“, navodi se u članku.
Napominje se da posrednička holding kompanija na Kipru ne navodi čak ni svoje direktne akcionare u javnom registru, „da ne spominjemo stvarne stvarne vlasnike na kraju vlasničkog lanca“. Strukturu KronoSpan-a je „toliko teško uočiti“ da je pre nekoliko godina austrijska Agencija za finansijsko tržište istraživala poslovanje kompanije.
Posebno se radilo o odnosima Raiffeisen Bank International sa Kronospanom. Preko banke je prebačeno oko 66 miliona evra od januara 2015. do aprila 2016. Prema FMA, IRB je ozbiljno prekršila svoju obavezu da sazna ko zaista stoji iza Kronospana i ko su njeni korisnici. U to vreme FMA je čak kaznila Raiffeisen Bank International sa 2,748 miliona evra „zbog većine zakonskih odredbi za sprečavanje pranja novca i terorizma“. Međutim, slučaj još nije zatvoren jer RBI tek treba da ospori presudu.
Odvojeno, u članku se takođe navodi da Raiffeisen ima dugogodišnji poslovni odnos sa Kronospanom. Konkretno, 2014. RBI je prodao sopstvenu podružnicu na Malti za više od 100 miliona evra jednoj od kiparskih kompanija Kronospan-a. Malta banka sada radi pod imenom ECCM Bank Plc, „a nedavno su se pojavila neka pitanja u vezi sa borbom protiv pranja novca“.
Ministarstvo finansija SAD je počelo da proverava poslovanje Raiffeisen Bank International u vezi sa Rusijom.