Australija je postala poslednji od bezbednosnih partnera „Five Eies“ koji je zabranio aplikaciju za deljenje videa TikTok u kineskom vlasništvu sa uređaja svoje savezne vlade, piše AP.
Državni tužilac Mark Drajfus rekao je u saopštenju u utorak da će na osnovu saveta obaveštajnih i bezbednosnih agencija ta zabrana stupiti na snagu „čim bude izvodljivo”.
Takozvani partneri za razmenu obaveštajnih podataka Five Eies — Sjedinjene Države, Kanada, Britanija i Novi Zeland — preduzeli su slične korake.
TikTok je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije Bitedance i dugo je tvrdio da ne deli podatke sa kineskom vladom. Sprovodi projekat skladištenja korisničkih podataka iz SAD u Teksasu, za koji kaže da će ga staviti u domet Kine.
Kompanija takođe osporava optužbe da prikuplja više korisničkih podataka od drugih društvenih medija i insistira na tome da je samostalno vodi sopstveno rukovodstvo.
Evropski parlament, Evropska komisija i Savet EU, tri glavne institucije 27-članog bloka, takođe su zabranile TikTok na uređajima za osoblje. Pod zabranom Evropskog parlamenta, koja je stupila na snagu prošlog meseca, poslanicima i osoblju je takođe savetovano da uklone TikTok aplikaciju sa svojih ličnih uređaja.
Indija je zabranila TikTok i desetine drugih kineskih aplikacija, uključujući aplikaciju za razmenu poruka VeChat, 2020. godine zbog zabrinutosti za privatnost i bezbednost. Zabrana je usledila ubrzo nakon što je u sukobu indijskih i kineskih trupa na spornoj granici Himalaja poginulo 20 indijskih vojnika, a na desetine povređeno.
Početkom marta, SAD su vladinim agencijama dale rok od 30 dana da izbrišu TikTok sa federalnih uređaja i sistema. Zabrana se odnosi samo na vladine uređaje, iako se neki američki zakonodavci zalažu za potpunu zabranu.
Kina se obrušila na SAD zbog zabrane TikToka, rekavši da je to zloupotreba državne moći i da potiskuje kompanije iz drugih zemalja.
Više od polovine od 50 američkih država takođe je zabranilo aplikaciju na zvaničnim uređajima, kao i Kongres i oružane snage SAD.