Vremenski izveštaj UN: Klimatski problemi su loši i sve se brže pogoršavaju

Vremenski izveštaj UN: Klimatski problemi su loši i sve se brže pogoršavaju

Vreme koje se zagreva na Zemlji i porast mora se pogoršavaju i to brže nego ranije, upozorila je Svetska meteorološka organizacija u nedelju u mračnoj noti dok su svetski lideri počeli da se okupljaju radi međunarodnih klimatskih pregovora.

„Najnoviji izveštaj o globalnoj klimi je hronika klimatskog haosa“, rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš. „Moramo odgovoriti na signal opasnosti planete akcijom – ambicioznim, kredibilnim klimatskim akcijama.

U svom godišnjem klimatskom izveštaju, meteorološka agencija Ujedinjenih nacija navela je da je porast nivoa mora u protekloj deceniji bio dvostruko veći nego 1990-ih, a od januara 2020. skočio je većom stopom od toga. Od početka decenije, more raste za 5 milimetara godišnje (0,2 inča) u poređenju sa 2,1 milimetara (0,08 inča) iz 1990-ih.

Poslednjih osam godina bile su najtoplije do sada, navodi SMO u izveštaju koji nije otvorio novi teren, već predstavlja zbirku nedavnih vremenskih trendova, podataka i uticaja na jednom centralnom mestu.

„Igra topljenja (leda) koju smo izgubili, kao i stopa nivoa mora“, rekao je šef SMO Petteri Taalas za Asošijeted pres. „Za sada nema pozitivnih pokazatelja.

Jedini razlog zbog kojeg globus nije oborio godišnje temperaturne rekorde u poslednjih nekoliko godina je retka trogodišnja vremenska pojava La Ninja, rekao je on.

Podaci o nivou mora i prosečnim temperaturama nisu ništa u poređenju sa onim kako su klimatske promene pogodile ljude u ekstremnim vremenskim uslovima. Izveštaj naglašava letnju neverovatnu poplavu u Pakistanu u kojoj je poginulo više od 1.700 ljudi i raseljeno 7,9 miliona, užasavajuću četvorogodišnju sušu u istočnoj Africi u kojoj je više od 18 miliona gladnih, reku Jangce presušila na najniži nivo u avgustu, i rekord toplotni talasi koji sagorevaju ljude u Evropi i Kini.

„Ovaj najnoviji izveštaj Svetske meteorološke organizacije glasi kao laboratorijski izveštaj za kritično bolesnog pacijenta, ali u ovom slučaju pacijent je Zemlja“, rekla je klimatski naučnik Dženifer Frensis iz Centra za istraživanje klime Voodvell u Kejp Kodu, koja nije bila deo izveštaja.

Nivoi ugljen-dioksida, metana i azot-oksida koji zadržavaju toplotu dostigli su rekordno visoke nivoe, a moćni metan se povećavao rekordnom brzinom, navodi se u izveštaju.

To znači više od samo zagrevanja temperature na kopnu. Led, i grenlandski ledeni pokrivač i svetski glečeri, naglo se smanjuju, navodi se u izveštaju. Već 26. godinu zaredom, Grenland je izgubio led kada se uzmu u obzir sve vrste leda. Količina snega na glečeru u Švajcarskoj opala je za više od jedne trećine od 2001. do 2022. godine, navodi se u izveštaju.

Ali 90% toplote zarobljene na Zemlji odlazi u okean i gornjih 2000 metara (6561 stopa) okeana postaje sve toplije. Stopa zagrevanja u poslednjih 15 godina je 67 odsto brža nego od 1971. godine, navodi se u izveštaju.

Ta toplota okeana „nastaviće da se zagreva u budućnosti – promena koja je nepovratna na stogodišnjim do milenijumskim vremenskim skalama“, navodi se u izveštaju.

Spoljni stručnjaci nisu bili iznenađeni izveštajem i rekli su da niko ne bi trebalo da bude.

„Ono na šta su klimatski naučnici upozoravali decenijama je pred nama. I nastaviće da se pogoršava bez akcije“, rekao je profesor meteorologije Maršal Šepard sa Univerziteta Džordžija. „Dve stvari moraju nestati, odlaganje klime i govor o uticajima klimatskih promena u budućem vremenu. To je ovde.“