Heroj virtuelne mačke iz nove senzacije video igrice „Stray“ ne vijuga samo duž zarđalih cevi, ne preskače neidentifikovani mulj i dekodira tragove u naizgled napuštenom gradu. Odvažni narandžasti tabi pomaže i mačkama iz stvarnog sveta.
Zahvaljujući onlajn platformama za prikupljanje sredstava, igrači igraju „Stray“ dok strimuju uživo za publiku kako bi prikupili novac za skloništa za životinje i druge dobrotvorne organizacije u vezi sa mačkama. Annapurna Interactive, izdavač igre, takođe je promovisao „Stray“ tako što je ponudio dvema agencijama za spasavanje i usvajanje mačaka kopije igre za izvlačenje i iznajmljivanje kafića za mačke u Njujorku.
Prenos igara uživo u dobrotvorne svrhe nije novost, ali rezonancija „Stray“ koju su brzo pronašli ljubitelji mačaka je neobična. Bila je to četvrta najgledanija i emitovana igra na dan kada je lansirana na Tvitch-u, saopštila je platforma za striming.
Gledaoci posmatraju kako igrači upravljaju avanturističkom mačkom kroz stari industrijski pejzaž radeći uobičajene mačje stvari — balansirajući na ogradi, hodajući po tastaturama i skidajući stvari sa polica — kako bi rešili zagonetke i izbegli neprijatelje.
Oko 80% razvojnog tima igre su „vlasnici mačaka i ljubitelji mačaka“, a narandžasta lutalica iz stvarnog života, kao i njihove sopstvene mačke, pomogli su da inspirišu igru, rekao je jedan kreator.
„Svakako se nadam da će možda neki ljudi biti inspirisani da pomognu stvarnim lutalicama u stvarnom životu – znajući da je imati životinju i pratioca odgovornost“, rekao je producent Svann Martin-Raget, iz studija za igre BlueTvelve u Monpeljeu, u južnoj Francuskoj. .
Kada je Annapurna Interactive kontaktirala Nebraska Humane Societi za partnerstvo pre lansiranja igre 19. jula, iskoristili su priliku, rekao je stručnjak za marketing Brendan Gepson.
„Cela igra i cela kultura oko igre, sve je o ljubavi prema mačkama“, rekao je Gepson. „Stvarno se dobro uklapao sa skloništem i našom misijom.
Prihvatilište je dobilo četiri primerka igre za poklon i tražilo je donacije u iznosu od 5 dolara za učešće u nagradnoj igri za osvajanje jednog. Za nedelju dana prikupili su 7.000 dolara, rekao je Gepson, pri čemu je velika većina od 550 donatora bila nova za njih, uključujući ljude koji su donirali iz Nemačke i Malte. Kompanija je takođe donirala 1.035 dolara skloništu.
„Bilo je zaista obostrano korisno“, rekao je Gepson. „Izvukli su zaista dobar PR od toga, a mi smo od toga dobili potpuno novu bazu donatora.
Anapurna je takođe kupila Meov Parlour, njujorški kafić i agenciju za usvajanje mačaka, za vikend, kao i donirala 1.000 dolara. Posetioci koji su napravili rezervaciju mogli su da kupe robu na temu „Zalutala“ i da igraju igru 20 minuta dok su okruženi mačkama. (Igra takođe osvaja mačke, vide se na društvenim mrežama.)
Džef Legaspi, direktor marketinga kompanije Annapurna Interactive, rekao je da ima smisla da lansiranje igre učini nešto „pozitivno upečatljivo i nadamo se da će doneti više svesti o usvajanju, a ne kupovini novog ljubimca“.
Anapurna je odbila da otkrije podatke o prodaji ili preuzimanju igre, koja je dostupna na PlaiStation-u i Steam platformi. Međutim, prema Steam monitoru SteamDB, „Stray“ je bila igra broj 1 kupljena u poslednje dve nedelje.
North Shore Animal League America, koja spasava desetine hiljada životinja svake godine, saopštila je da nije videla nikakav porast prometa od igre, ali da su dobili više od 800 dolara zahvaljujući igraču.
Srećnom koincidencijom, sklonište je upravo postavilo profil na platformi Tiltifi, koja omogućava neprofitnim organizacijama da primaju donacije iz video strimova, nedelje kada je igra pokrenuta. Igračica je kanalisala donacije skloništu, čime je postigla svoj početni cilj od 200 dolara.
„Vidimo Tiltifi i livestreaming kao potpuno novi način da angažujemo potpuno drugačiju publiku“, rekla je Carol Marchesano, viši direktor digitalnog marketinga spasilačke organizacije. Međutim, obično organizacije moraju da dopru do onlajn ličnosti kako bi koordinirale streamove uživo, što može zahtevati mnogo posla, rekla je ona.
Oko devet kampanja na Tiltifiju pominje igru „Stray“, rekao je izvršni direktor kompanije Michael Vasserman. JustGiving, koji takođe omogućava dobrotvorne prenose uživo, rekao je da je identifikovao dve kampanje sa igrom.
Sa svoje strane, Gepson iz Nebraske se obratio stanovniku Omahe koji se zove TreiDai1014 na mreži kako bi vodio dobrotvorni prenos uživo. Trej, koji je tražio da se njegovo prezime ne koristi, ima dve mačke, od kojih je jednu udomio iz skloništa.
Prošle nedelje je pričao gledaocima koji su uživo gledali na platformi Tvitch dok je njegov lik mačke lupkao repom druge mačke i plesao duž ograde.
„Kada bih saznao da je moja mačka napolju i radi ovo, bio bih uznemiren“, rekao je Trej, dok je njegov lik skočio preko opasne udaljenosti. Nekoliko trenutaka kasnije, zarđala cev je pukla, odašivši tabi u tamu.
„To je jadna beba“, rekao je Trej mračno, „ali mi smo dobro.“
Donacija od 25 dolara usledila je nakon pada, čime je iznos koji je Trei prikupio za sklonište u Nebraski porastao na preko 100 dolara za oko 30 minuta. Do kraja četiri i po sata igre, donacije su iznosile 1.500 dolara. Njegov cilj je bio da prikupi 200 dolara.
„Ovo mi je otvorilo oči da mogu da koristim ovu platformu za mnogo više dobra od samo igranja video igrica“, rekao je Trei.