NSO je povezan sa brojnim skandalima koji su rezultat navodne zloupotrebe od strane kupaca njenog vodećeg softvera za nadzor telefona Pegasus. Prošle godine, SAD su stavile ograničenja na kompaniju, rekavši da su njeni alati korišćeni za „sprovođenje transnacionalne represije“. NSO negira bilo kakvu nepravdu.
Kompanija je u saopštenju saopštila da će izvršni direktor Šalev Hulio, jedan od njenih osnivača, otići sa funkcije. Jaron Šohat, glavni operativni direktor kompanije, vodiće firmu na privremenoj osnovi i upravljati procesom reorganizacije dok traži novog generalnog direktora.
Zvaničnik kompanije, koji je želeo da ostane anoniman, jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju o naporima za reorganizaciju, rekao je da Hulio ostaje u kompaniji. Zvaničnik je dodao da će 100 zaposlenih, ili otprilike 13 odsto radne snage NSO, biti otpušteno.
Pegasus omogućava operaterima da kradom upadnu na mobilni uređaj mete, dajući im pristup kontaktima, porukama i istoriji kretanja.
Kompanija kaže da se Pegasus prodaje samo stranim vladama nakon odobrenja izraelskog Ministarstva odbrane kao alata za hvatanje kriminalaca i terorista.
Kaže da ima zaštitne mere za sprečavanje zloupotrebe, ali kritičari kažu da ove mere zaštite ne idu dovoljno daleko i NSO je priznao da ne može da kontroliše koga njegovi klijenti nadgledaju. Kaže da nema pristup informacijama koje se prikupljaju.
Kritičari, uključujući grupe za ljudska prava i spoljne istraživače, kažu da su kupci zloupotrebljavali Pegasus da bi pratili novinare, aktiviste za prava i političke disidente od Meksika do Saudijske Arabije do Zapadne obale koju je okupirao Izrael.
NSO ne identifikuje svoje klijente. Ali kompanija je priznala da je isključila najmanje sedam kupaca zbog zloupotrebe svoje tehnologije. To su navodno uključivale vlasti u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Saudijskoj Arabiji i Meksiku.
U saopštenju od nedelje se navodi da će reorganizacija firme ispitati „sve aspekte njenog poslovanja, uključujući racionalizaciju njenih operacija kako bi se osiguralo da NSO ostane jedna od vodećih svetskih visokotehnoloških sajber obaveštajnih kompanija, sa fokusom na zemlje članice NATO-a“.
NSO se takođe suočava sa tužbama Epla i Fejsbuka koji optužuju izraelsku firmu da je provalila u njihove proizvode.
Odluka američkog Ministarstva trgovine da doda NSO na svoju „listu entiteta“ naškodila je kompaniji ograničavajući njen pristup američkim komponentama i tehnologiji. NSO osporava oznaku.
Kompanija je takođe povređena odlukom Izraela krajem prošle godine da pooštri nadzor nad sajber izvozom. Ta odluka, doneta nakon kritika da je izraelski nadzor nad industrijom digitalnog nadzora bio previše slab, smanjila je broj zemalja koje mogu da kupe izraelski sajber softver sa preko 100 na 37.