Rusija gradi odbrambene linije kako bi zaustavila napredovanje Ukrajine

Rusija gradi odbrambene linije kako bi zaustavila napredovanje Ukrajine

Ruske vlasti grade odbrambene položaje u okupiranim oblastima Ukrajine i pograničnim regionima Rusije, odražavajući strah da bi ukrajinske snage mogle da napadnu duž novih delova linije fronta od 1.000 kilometara (620 milja) tokom rata koji se približava svog devetog meseca.

Ukrajina je poslednjih nedelja svoju kontraofanzivu fokusirala uglavnom na Hersonsku oblast. Njihovi nemilosrdni artiljerijski udari presekli su glavne prelaze preko reke Dnjepar, koji deli južni region, ostavljajući ruske trupe na zapadnoj obali bez zaliha i ranjivih na opkoljavanje.

Kiril Stremousov, zamenik šefa regionalne administracije koju je postavila Rusija u Hersonu, rekao je u nedelju u radio intervjuu da su ruske odbrambene linije „pojačane i da je situacija ostala stabilna“ pošto su lokalni zvaničnici snažno ohrabrili sve stanovnike glavnog grada regiona i okoline oblasti u subotu da se evakuišu trajektom na istočnu obalu reke.

Region je jedan od četiri koje je ruski predsednik Vladimir Putin nezakonito anektirao prošlog meseca i stavio pod rusko vanredno stanje u četvrtak. Herson je u ruskim rukama od prvih dana rata, ali ukrajinske snage su napredovale ka njegovom povratku.

Oko 20.000 stanovnika Hersona preselilo se u mesta na istočnoj obali reke Dnjepar, saopštila je regionalna administracija koju podržava Kremlj. Ukrajinska vojska je u nedelju saopštila da je ruska vojska takođe povukla svoje oficire iz oblasti na zapadnoj obali, ostavljajući novomobilisane, neiskusne snage.

Ukrajinska tvrdnja nije mogla biti nezavisno proverena.

Dok se Ukrajina pritiska na jug nakon što je prošlog meseca oslobodila oblast Harkova na severu, vlasti u zapadnim ruskim provincijama koje se graniče sa severoistočnom Ukrajinom delovale su nervozno.

Guverner ruske Kurske oblasti Roman Starovoit rekao je u nedelju da su dve odbrambene linije izgrađene, a da će treća biti završena do 5. novembra.

Odbrambene linije su uspostavljene i u Belgorodskoj oblasti, rekao je guverner Vjačeslav Gladkov. On je u subotu postavio slike nizova betonskih blokova u obliku piramide da blokiraju kretanje oklopnih vozila.

Više odbrambenih pozicija se gradi u oblasti Lugansk na istoku Ukrajine, prema najavi Jevgenija Prigožina, ruskog biznismena milionera zvanog „Putinov kuvar“. Prigožin je vlasnik Vagner grupe, plaćeničke vojne kompanije koja je igrala istaknutu ulogu u ratu.

Rekao je da njegova kompanija gradi „Vagnerovu liniju“ u oblasti Luganska, još jednoj od ukrajinskih provincija koje je Putin nezakonito anektirao prošlog meseca. Prigožin je u sredu postavio slike na kojima se vidi deo novoizgrađene odbrane i sistema rovova jugoistočno od grada Kremine.

Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je u nedelju da „projekat sugeriše da Rusija ulaže značajne napore da pripremi odbranu u dubini iza trenutne linije fronta, što će verovatno odvratiti svaku brzu ukrajinsku kontraofanzivu“.

Ruske snage su zauzele Lugansk pre nekoliko meseci. Promoskovski separatisti su pre osam godina proglasili nezavisne republike u regionu i susednom Donjecku, a Putin je kontrolu nad svim pokrajinama postavio za cilj na početku rata.

Institut za proučavanje rata, istraživački centar u Vašingtonu, saopštio je u nedelju da je najnovija ruska strategija ciljanja elektrana imala za cilj da umanji volju Ukrajinaca da se bore i primora vladu u Kijevu da posveti više resursa zaštiti civila i energetske infrastrukture.

Navodi se da je malo verovatno da će taj napor naneti štetu ukrajinskom moralu, ali da će imati značajne ekonomske posledice.

Devet regiona širom Ukrajine, od Odese na jugozapadu do Harkova na severoistoku, zabeležilo je više napada usmerenih na energiju i drugu kritičnu infrastrukturu tokom proteklog dana, saopštio je generalštab ukrajinske vojske. Izvještava o ukupno 25 ruskih vazdušnih udara i više od 100 raketnih i artiljerijskih udara oko Ukrajine.

Ruski napadi primorali su hitnu obustavu proizvodnje đubriva u velikoj hemijskoj fabrici na severozapadu Ukrajine. Kompanija koja upravlja fabrikom, Rivneazot, saopštila je u nedelju da suspenzija ne predstavlja rizik za životnu sredinu.

Ruski raketni napadi S-300 su tokom noći pogodili stambeni deo grada Nikolajeva, pri čemu su tri osobe povređene, saopštila je južna komanda ukrajinske vojske. Dve stambene zgrade, igralište i skladište su oštećene ili uništene, navodi se u objavi na Fejsbuku.

Na slikama koje su lokalni mediji i zvaničnici objavili na Telegramu vidi se stambena zgrada sa jednom stranom odsečenom i gomile ruševina u lokvama na susednom terenu.

Ukrajinske kontraofanzivne snage u oblastima Hersona i Zaporožja, u međuvremenu, gađale su objekte pod ruskom kontrolom, posebno u gradu Nova Kahovka, i izvele su 17 vazdušnih udara u ukupnoj kampanji, prema generalštabu ukrajinske vojske.

U objavi u Telegramu u nedelju, ukrajinska vojska je tvrdila da je uništila 14 ruskih dronova iranske proizvodnje tokom proteklog dana.

Gradonačelnik Enerhodara, u kojem se nalazi Zaporiška nuklearna elektrana, prijavio je napad na hotel koji koriste ruske okupatorske snage i ljudi koji sa njima sarađuju. Nije bilo jasno da li je neko povređen.

Na drugom mestu, ukrajinska bezbednosna služba saopštila je u nedelju da je uhapsila dugogodišnjeg šefa velike fabrike avionskih motora, optužujući ga da sarađuje sa Rusijom snabdevajući vojnu opremu za ruske jurišne avione.

Vjačeslav Bohuslajev, predsednik fabrike Motor Sich u Zaporožju, i još jedan visoki zvaničnik fabrike optuženi su za saradnju i „pomaganje državi agresoru“.

Ukrajinska bezbednosna služba SBU je u saopštenju navela da su njih dvojica optuženi da su u dosluhu sa ruskim proizvođačem oružja bliskim Kremlju da bi ruskim snagama snabdevali motore i rezervne delove ukrajinske proizvodnje. SBU je opisao složenu šemu pomoću posrednika u tri zemlje kako bi se izbegle sankcije Rusiji.

Motor Sich je jedan od vodećih proizvođača u Ukrajini i bio je ključni proizvođač avionskih motora još od sovjetskih vremena. Njeni objekti su više puta bili meta ruskih udara tokom rata.