Pregarači UN o klimi spremni su za dogovor o stvaranju fonda za katastrofe

Pregarači UN o klimi spremni su za dogovor o stvaranju fonda za katastrofe

Pregovarači kažu da su postigli potencijalni revolucionarni dogovor o najtežem pitanju pregovora Ujedinjenih nacija o klimi, stvaranju fonda za obeštećenje siromašnih nacija koje su žrtve ekstremnih vremenskih uslova pogoršanih ugljenikom bogatih zemalja zagađenja.

„Postoji sporazum o gubitku i šteti“, kako pregovarači zovu koncept, rekao je ministar za životnu sredinu Maldiva Aminath Shauna za Asošijeted pres u subotu. Još uvek treba da bude jednoglasno usvojen na glasanju kasnije danas. „To znači da ćemo za zemlje poput naše imati mozaik rešenja za koje smo se zalagali.

„Predložili smo tekst i on je upravo prihvaćen, tako da sada imamo fond“, rekao je norveški ministar za klimu i životnu sredinu Espen Bart Eide za AP.

Ministar za klimu Novog Zelanda Džejms Šo rekao je da su i siromašne zemlje koje bi dobile novac i one bogate koje bi ga dale pristale na predloženi sporazum.

Ako bude odobreno, to je velika pobeda za siromašnije nacije koje decenijama pozivaju na kompenzaciju – koja se ponekad naziva i reparacijama – jer su često žrtve klimatskih katastrofa iako su malo doprinele zagađenju koje zagreva svet. To je odraz onoga što se može učiniti kada ostanu ujedinjeni, rekao je Aleks Skot, stručnjak za klimatsku diplomatiju u istraživačkom centru E3G.

„Mislim da je ovo ogromno što se vlade okupljaju kako bi zapravo razradile barem prvi korak kako da se izbore sa pitanjem gubitka i štete“, rekao je Skot. Ali, kao i sve finansijske finansijske izveštaje o klimi, jedno je stvoriti fond, a drugo je da novac ulazi i izlazi, rekla je ona. Razvijeni svet još uvek nije ispunio svoje obećanje iz 2009. da će trošiti 100 milijardi dolara godišnje na drugu pomoć za klimu — osmišljenu da pomogne siromašnim zemljama da razviju zelenu energiju i prilagode se budućem zagrevanju.

„Nacrt odluke o finansiranju gubitaka i štete pruža nadu ugroženim ljudima da će dobiti pomoć da se oporave od klimatskih katastrofa i ponovo izgrade svoje živote“, rekao je Hardžit Sing, šef globalne političke strategije u Climate Action Netvork International.

Glavni kineski pregovarač nije želeo da komentariše mogući dogovor. Američka kancelarija za pregovore, gde je specijalni izaslanik Džon Keri bolestan od COVID-19, odbila je da komentariše. Kina i SAD su dva najveća zagađivača ugljenikom. Evropski pregovarači su se gurali oko predloga.

Alok Šarma, britanski zvaničnik koji je predsedavao prošlogodišnjim pregovorima o klimi u Glazgovu, rekao je da detalji sporazuma tek treba da budu razrađeni.

„Nastavljamo da razgovaramo“, rekao je on dok je žurio sa pomoćnicima na sastanak u kancelariji egipatskog predsedništva.

Egipatsko predsedništvo, koje je bilo pod kritikama svih strana, predložilo je novi sporazum o gubitku i šteti u subotu popodne i u roku od nekoliko sati sporazum je postignut, ali je norveški Eide rekao da ne rade toliko Egipćani, već zemlje.

Prema nacrtu predloga iz Egipta, razvijene zemlje bi se „podsticale“ da doprinose fondu, koji bi takođe crpio i druge privatne i javne izvore novca kao što su međunarodne finansijske institucije.

„Uspeli smo da napredujemo u važnom ishodu“, rekao je Vael Abulmagd, koji predvodi egipatsku delegaciju.

Međutim, egipatski predlog ne sugeriše da velike ekonomije u usponu, kao što je Kina, moraju da daju doprinos u fond, što je bio ključni zahtev Evropske unije i Sjedinjenih Država.

Egipatski predlog takođe ne vezuje stvaranje novog fonda za bilo kakvo povećanje napora da se smanje emisije, niti ograničava primaoce sredstava na one zemlje koje su najugroženije, što je bio raniji predlog Evropljana.

Drugi sveobuhvatni dokument rukovodstva pregovora o klimi, koji je takođe objavilo egipatsko predsedništvo u subotu, ignoriše poziv Indije da se postepeno gasi nafta i prirodni gas, pored prošlogodišnjeg sporazuma da se svet odvikne od „nesmanjenog“ uglja.

Paket nacrta koji je objavilo egipatsko predsedništvo, o naporima da se pojača smanjenje emisije štetnih gasova i sveobuhvatnoj odluci ovogodišnjih pregovora, jedva se nadograđuje na ono što je dogovoreno u Glazgovu prošle godine.

Egipatski paket ostavlja na mestu referencu na manje ambiciozan cilj Pariza da ograniči globalno zagrevanje na „znatno ispod 2 stepena Celzijusa (3,6 Farenhajta)“ za koji naučnici kažu da je previše rizično.

Takođe ne sugeriše nikakve nove kratkoročne ciljeve ni za zemlje u razvoju ni za razvijene zemlje, za koje stručnjaci kažu da su potrebni za postizanje ambicioznijeg cilja od 1,5C (2,7F) koji bi sprečio neke od ekstremnijih efekata klimatskih promena.

Ranije u subotu vladine delegacije i egipatski domaćini sastanka COP27 uperili su prstom jedni u druge.

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je da je odgovornost za sudbinu pregovora „sada u rukama egipatskog predsedništva ZP“.

Nekoliko sati kasnije postignut je dogovor.

Pre nego što je postigao dogovor, egipatski ministar spoljnih poslova Sameh Šukri, koji je govorio kao predsedavajući samita, odbacio je krivicu.

„Pitanje je sada u volji stranaka“, rekao je Šukri na konferenciji za novinare. „Stranke su te koje moraju da se izbore sa prilikama i preuzmu na sebe odgovornost pronalaženja oblasti konvergencije i kretanja napred.”

On je dodao da „svi moraju pokazati potrebnu fleksibilnost“ u postizanju konsenzusa i da Egipat samo „olakšava ovaj proces“.

Tokom celog samita o klimi, delegacije Amerike, Kine, Indije i Saudijske Arabije su se držale malog profila u javnosti, dok su evropske, afričke, pakistanske i male ostrvske nacije bile glasnije.

Mnogi od više od 40.000 prisutnih napustili su grad, a radnici su počeli da pakuju ogromne paviljone u prostranoj konferencijskoj zoni.

Sastanci Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama evoluirali su tokom godina da liče na sajmove, sa mnogim zemljama i industrijskim grupama koje postavljaju štandove i displeje za sastanke i panel diskusije.

Na mnogim štandovima, stolice su bile uredno naslagane spremne za uklanjanje, a monitori su odneti, ostavljajući kablove da vise sa zidova. Pamfleti i knjižice bili su razbacani po stolovima i podovima. Snek barovi, za koje su egipatski organizatori rekli da će ostati otvoreni tokom vikenda, ispražnjeni su.

U omladinskom paviljonu, mestu okupljanja mladih aktivista, na stolu je ostavljena gomila rukom pisanih razglednica od dece do pregovarača, što je možda bila prikladna metafora za trenutno stanje dok su razgovori zaglibili.

„Dragi pregovarači COP27“, pročitala je jedna kartica. „Nastavite da se borite za dobru planetu.“

Povremeni nalet vetra sa otvorenih vrata u blizini odneo je neke od karata na pod.