Portugal: EU razmatra naftovod Iberija-Italija da bi gas doveo do Evrope

Portugal: EU razmatra naftovod Iberija-Italija da bi gas doveo do Evrope

Evropske vlasti razmatraju naftovod tečnog prirodnog gasa od Španije do Italije kao način da zaobiđu francusko protivljenje gasnoj vezi preko Pirineja između Iberijskog poluostrva i centralne Evrope, rekao je u petak portugalski premijer .

Portugal i Španija bi mogli da pošalju mnogo tečnog prirodnog gasa, ili LNG, koji dobijaju iz celog sveta u druge zemlje Evropske unije, rekao je premijer Antonio Kosta. Nije dao više detalja, ali će za takav podmorski gasovod verovatno trebati godine.

Zemlje EU su se borile da pronađu zajednički jezik o tome kako da odviknu blok od oslanjanja na ruski prirodni gas. Ruski predsednik Vladimir Putin aktivirao je izvoz gasa kako bi izvršio pritisak na blok da smanji svoje sankcije zbog rata u Ukrajini. Putin je već prekinuo izvoz gasa u više od deset zemalja EU i smanjio izvoz u ključne industrijske elektrane poput Nemačke. Mnogi evropski zvaničnici strahuju da bi on mogao da prekine izvoz gasa u veći deo Evrope tokom zime, u vreme ključne potražnje.

Dve iberijske zemlje dobijaju LNG putem gasovoda iz Alžira i Maroka, kao i brodovima iz zemalja kao što su Sjedinjene Države i Nigerija. Ali trenutno postoje oskudne energetske veze između Španije i Portugala i ostatka Evrope.

„Iberijsko poluostrvo ima kapacitet da zameni veliki deo tečnog prirodnog gasa koji centralna Evropa danas uvozi iz Rusije“, rekao je Kosta novinarima.

Sa šest LNG fabrika u Španiji — uključujući najveću u Evropi, u Barseloni — i jednom u Portugalu, iberijski susedi čine jednu trećinu evropskih kapaciteta za preradu LNG-a. Terminali u luci pretvaraju čamce prehlađenog LNG-a nazad u gas koji zatim teče u domove i preduzeća.

Kosta je rekao da bi iberijske fabrike takođe mogle da šalju više LNG-a brodovima u druge evropske luke dok se gradi gasovod.

Kosta je rekao da je francuska vlada i dalje protiv naftovoda preko Pirineja, navodeći zabrinutost za životnu sredinu, i dodao da Evropska komisija procenjuje vezu sa Italijom.

Kostini komentari usledili su nakon što je nemački kancelar Olaf Šolc, govoreći u četvrtak u Berlinu, rekao: „Proveo sam dosta vremena baveći se gasovodom koji nam jako nedostaje, naime gasovodom koji je trebalo da bude izgrađen između Portugala, Španije preko Francuske do centralne Evrope .”

Dodao je: „To bi sada dalo ogroman doprinos rasterećenju i ublažavanju situacije sa snabdevanjem.

Šolc je rekao da je o projektu razgovarao sa Španijom, Portugalom, Francuskom i Evropskom komisijom.

Komentari nemačke kancelarke pozdravili su Portugal i Španija, koje bi mogle da izvuku korist od svojih investicija u LNG.

„Španija je dobro pripremljena“, rekao je španski ministar industrije Rejes Maroto za televiziju Antena 3 u petak. „Nadamo se da ćemo, ako predlog nemačke kancelarke uspe, imati bolju gasifikaciju i više interkonekcija u Evropi kako ne bismo zavisili od ruskog gasa i bili energetski samodovoljni.

Američka vlada i kompanije već dugo gledaju na portugalsku luku Sines u dubokom moru u Atlantiku kao odskočnu dasku za širenje. Oni su identifikovali Sines kao potencijalnu kapiju u Evropu za gas iz frakinga u Sjedinjenim Državama, što je omogućilo SAD da poveća izvoz LNG-a i ponudi niske cene.

Svoj doprinos dali su Ciaran Giles u Madridu i Frank Jordans u Berlinu.