Papa u Bahreinu: Postupanje prema zatvorenicima je mera društva

Papa u Bahreinu: Postupanje prema zatvorenicima je mera društva

Papa Franja završio je u nedelju prvo papsko putovanje u Bahrein ohrabrujući sveštenike i časne sestre da nastave da služe malom katoličkom stadu u Zalivskom kraljevstvu. On je posebno pomenuo njene zatvorenike, rekavši da je „način na koji se postupa sa ovim ’najmanjijim’ merilo dostojanstva i nade društva“.

Franjo je ponovo ukazao na nevolju zatvorenika u Bahreinu u završnom događaju svog četvorodnevnog putovanja. Grupe za ljudska prava pozvale su Franju da iskoristi svoju posetu Bahreinu da pozove na ukidanje smrtne kazne i da se zalaže za političke zatvorenike, od kojih je stotine pritvoreno otkako je Bahrein nasilno ugušio proteste Arapskog proleća 2011. uz pomoć susedne Saudijske Arabije i Ujedinjenih nacija. Arapski Emirati.

Franjo je pohvalio zatvorsku službu koju su preuzele neke od katoličkih časnih sestara karmelićana u Bahreinu tokom sastanka sa sveštenstvom i religioznim sestrama u crkvi Sacred Heart u prestonici Manami. Sestra Rouz Selin rekla je Franji da njena skupština radi posebno sa zatvorenicima, nudeći im savetovanje i versko usmeravanje.

Franjo joj je zahvalio na njenoj službi i podsetio da kad god se sretne sa zatvorenicima, on sebi postavlja isto pitanje: „Zašto oni, a ne ja?

Briga o zatvorenicima je dobra za sve, kao ljudsku zajednicu, jer je način na koji se tretiraju ovi „najmanji“ merilo dostojanstva i nade jednog društva“, rekao je on.

Franjo je dugo vodio zatvorsku službu, ostajući u kontaktu sa argentinskim zatvorenicima koje je upoznao dok je bio nadbiskup u Buenos Ajresu. On često posećuje zatvore tokom svojih inostranih putovanja i služio je liturgije na Veliki četvrtak sa zatvorenicima iz oblasti Rima, ali takvi susreti nisu bili zakazani tokom njegovog putovanja u Bahrein.

Vlada Bahreina tvrdi da poštuje ljudska prava i slobodu govora i da je njen sistem krivičnog pravosuđa u skladu sa međunarodnim pravom. Međutim, grupe aktivista su u više navrata kritikovale stanje u zatvorima i zatvorenicima tokom višegodišnjeg gušenja protiv neslaganja na ostrvu.

Prema Bahreinskom institutu za prava i demokratiju, Bahrein je 2017. godine ukinuo de fakto moratorijum na smrtnu kaznu i od tada je pogubio šest zatvorenika. Grupa i Human Rights Vatch su dokumentovali „dramatično povećanje“ broja smrtnih kazni izrečenih od 2011. godine, sa 26 ljudi koji su trenutno osuđeni na smrt, polovina zbog političkih aktivnosti.

Po dolasku u Bahrein u četvrtak, Franjo je pozvao vlasti da se uzdrže od pribegavanja smrtnoj kazni i da osiguraju da su osnovna ljudska prava zagarantovana svim građanima. Vlada je za Asošijeted pres saopštila da zemlja ima „politiku nulte tolerancije prema diskriminaciji, progonu ili promovisanju podela na osnovu etničke pripadnosti, kulture ili vere“. Ipak, napad je uglavnom bio usmeren na šiitsku većinu na ostrvu i na one koji pozivaju na vladine reforme.