Pozivajući na „otvoreni i iskreni dijalog“, papa je dao svoj prvi javni komentar o upadu u petak u rezidenciju biskupa u Matagalpi Rolanda Alvareza. Pritvaranje njega i nepoznatog broja sveštenika došlo je usred pogoršanja tenzija između crkve i vlade koja je sve više netolerantna na neslaganje.
Franja je hiljadama ljudi okupljenih na Trgu Svetog Petra zbog njegovih uobičajenih opaski u nedelju u podne rekao da pomno prati događaje „brige i tuge“ u Nikaragvi koji uključuju „osobe i institucije“. Nije pomenuo pritvore.
„Želeo bih da izrazim svoje uverenje i nadu da se putem otvorenog i iskrenog dijaloga i dalje mogu pronaći osnove za poštovan i miran suživot“, rekao je papa.
Pre racije pred zoru u petak, vlasti Nikaragve optužile su biskupa da „organizuje nasilne grupe“ i podstiče ih „da vrše dela mržnje protiv stanovništva“.
Nacionalna policija je potvrdila pritvaranja, rekavši da je operacija izvedena kako bi se omogućilo „građanima i porodicama Matagalpe da se vrate u normalu“. Nije naveo konkretne optužbe.
„Nekoliko dana se sa puno strpljenja, razboritosti i osećaja odgovornosti čekala pozitivna komunikacija iz biskupije Matagalpa, koja se nikada nije ostvarila“, navodi se u saopštenju. „Nastavkom destabilizujućih i provokativnih aktivnosti, pomenuta akcija javnog reda postala je neophodna.
Alvarez je držan pod stražom u kući u Managvi i dozvoljeno mu je da se sastane sa rođacima i kardinalom Leopoldom Brenesom, navodi se u saopštenju policije. Policija nije imenovala sveštenike koji su privedeni.
Alvarez je bio ključni religiozni glas u diskusijama o budućnosti Nikaragve od 2018. godine, kada je talas protesta protiv Ortegine vlade doveo do oštrog obračuna sa protivnicima.
Ortegina vlada je prošle godine uhapsila desetine opozicionih lidera, uključujući sedam potencijalnih predsedničkih kandidata. Oni su ove godine osuđeni na zatvorske kazne u brzim suđenjima zatvorenim za javnost.
Ortega je tvrdio da su prodemokratski protesti izvedeni uz stranu podršku i podršku Katoličke crkve.
Bivši marksistički gerilac razbesneo je Vatikan 1980-ih, ali je postepeno sklopio savez sa crkvom dok je 2007. ponovo preuzeo predsedničku funkciju nakon dugog perioda van vlasti.
Ali nekoliko dana pre prošlogodišnjih predsedničkih izbora koji su doveli do toga da je Ortega osvojio četvrti uzastopni mandat, on je optužio katoličke biskupe centralne Amerike da su 2018. sačinili politički predlog u ime „terorista, u službi Jenkija“. Takođe je tvrdio da su biskupi „takođe teroristi“.
U martu, Nikaragva je proterala papskog nuncija, najvišeg diplomatu Vatikana u Nikaragvi.
Vlada je zatvorila sedam od osam radio stanica u provinciji Matagalpa koje vodi katolička crkva.