Iranski lider obećao da će se istraga o smrti mlade žene „postojati“

Iranski lider obećao da će se istraga o smrti mlade žene „postojati“

NjUJORK – Smrt iranske žene koja je u pritvoru moralne policije ove zemlje mora da bude „postojano“ istražena, rekao je iranski predsednik u četvrtak, čak i kada je okrenuo sve oko zemlje koju je posetio za Generalnu skupštinu UN i upitao: „Šta je sa svim ljudima koje je ubila američka policija?“, preneo je AP.

„Da li su sve ove smrti istražene?“ Ebrahim Raisi je rekao na konferenciji za novinare održanoj u Njujorku na marginama godišnjeg sastanka svetskih lidera. On se žalio na ono što je rekao da su „dvostruki standardi“ na Zapadu u pogledu ljudskih prava.

O smrti Mahse Aminija, koja je izazvala sukobe između demonstranata i snaga bezbednosti u Iranu, rekao je da vlasti rade ono što su trebale da urade.

„To svakako mora biti istraženo“, rekao je on. „Kontaktirao sam njenu porodicu prvom prilikom i uverio sam ih da ćemo nastaviti da istražujemo taj incident. … Naša najveća preokupacija je zaštita prava svakog građanina.”

U sukobima između iranskih snaga bezbednosti i demonstranata gnevnih zbog smrti poginulo je najmanje devet ljudi otkako je nasilje izbilo tokom vikenda, prema podacima Asošiejted presa u četvrtak. Iranska policija kaže da je Amini, priveden zbog kršenja strogog kodeksa oblačenja policije morala, umro od srčanog udara i da nije bio maltretiran. Njena porodica je bacila sumnju na to.

Obim tekućih nemira u Iranu, najgorih u nekoliko godina, i dalje je nejasan jer demonstranti u više od deset gradova – koji iskaljuju gnev zbog socijalne represije i rastuće krize u zemlji – nastavljaju da se susreću sa bezbednosnim i paravojnim snagama.

Raisi, koji se u sredu zvanično obratio Generalnoj skupštini, istakao je da se loše stvari dešavaju ljudima u rukama vlasti svuda.

„Šta je sa smrću Amerikanaca od strane američkih organa za sprovođenje zakona?“ pitao je za rivalsku naciju u svojoj zemlji, pominjući i smrt žena u Britaniji za koje je rekao da nisu istražene. On je pozvao na „isti standard“ širom sveta u suočavanju sa takvim smrtima od strane vlasti.

Raisijevo poređenje odražava zajednički pristup iranskih lidera, koji kada se suoče sa optužbama za kršenje prava često ukazuju na zapadno društvo i njegovu „hegemoniju“ i zahtevaju da se te nacije na sličan način smatraju odgovornim. Međutim, ni Sjedinjene Države ni Britanija nemaju policiju za moral nad građanima.

Raisi, koji je vodio pravosuđe u zemlji pre nego što je postao predsednik, rekao je da istraga o Aminijevoj smrti na kraju počiva tamo. Dok se u Iranu održavaju izbori i otvorena debata, najviši ešaloni vlasti su bliski vrhovnom vođi, koji ima konačnu reč o ključnim državnim stvarima i imenuje šefa pravosuđa.

Protesti su u poslednjih pet dana prerasli u otvoreni izazov vladi, sa ženama koje skidaju i pale svoje marame koje im je naložila država na ulicama, a Iranci pozivaju na propast same Islamske Republike. To su najozbiljnije demonstracije od 2019. godine, kada su izbili protesti zbog vladinog povećanja cene benzina.

Iako nije direktno osudio proteste, izgleda da je stao na stranu smrtonosnog odgovora koji je ostavio neke demonstrante mrtve.

„Ono što se dešava, demonstracije… naravno, to je normalno i potpuno prihvaćeno“, rekao je on. „Moramo napraviti razliku između demonstranata i vandalizma. Demonstracije su dobre za izražavanje konkretnih pitanja.”

Dodao je: „U Iranu se vodi debata.”

Demonstracije u Iranu počele su kao emocionalni izliv zbog smrti Aminija, čiju su smrt osudile Sjedinjene Države, Evropska unija i Ujedinjene nacije.

Američka vlada je uvela sankcije moralnoj policiji i liderima drugih iranskih bezbednosnih agencija, rekavši da oni „rutinski primenjuju nasilje da bi potisnuli mirne demonstrante“.

Iranska policija kaže da je Amini umrla od srčanog udara i da nije bila maltretirana, ali njena porodica sumnja u to. Nezavisni eksperti povezani sa UN rekli su u četvrtak da izveštaji sugerišu da ju je žestoko pretukla policija za moral, bez pružanja dokaza.