Evropski lider poziva svet i Kinu da izvrše pritisak na Rusiju

Evropski lider poziva svet i Kinu da izvrše pritisak na Rusiju

Predsednik Evropskog saveta pozvao je u utorak globalne sile da pojačaju pritisak na Rusiju zbog njenog rata protiv Ukrajine, uključujući i najvećeg pristalicu Moskve, Kinu, rekavši da je ovonedeljni sastanak najvećih svetskih ekonomija bio ključan za zaustavljanje pritiska Moskve koja „koristiti hranu i energiju kao oružje“, preneo je Asošijeted pres.

Šarl Mišel, obraćajući se novinarima prvog dana sastanka Grupe 20 na Baliju, rekao je da je devetomesečni rat koji je vodila Rusija, stalna članica Saveta bezbednosti UN, poremetio živote širom sveta, jer su cene hrane i energije nalet i ekonomije stagniraju.

„Ruski rat utiče na sve nas, bez obzira gde živimo, od Evrope do Afrike ili Bliskog istoka, a jedini najbolji način da se okonča akutna kriza u hrani i energentima je da Rusija okonča ovaj besmisleni rat i da poštuje povelju UN. “, rekao je Mišel. „Kremlj je odlučio da stavi hranu u oružje, podstičući glad, siromaštvo i nestabilnost.

Evropa, rekao je Mišel, radi na tome da pomogne Ukrajini, velikom izvozniku hrane pre rata, da poveća svoje isporuke, a takođe pokušava da reši probleme u snabdevanju đubrivom i rastućim cenama. Sankcije EU protiv Rusije, rekao je on, ne ciljaju na poljoprivredne proizvode, iako je Rusija uvela ograničenja na sopstvenu hranu i proizvode đubriva.

„Ovo nije bitka (Rusije) protiv zapadnog dela sveta. To je bitka za povelju UN. To je borba za međunarodno pravo. To je bitka za ideju da nije prihvatljivo pokušavati da se silom promene međunarodno priznate granice.“

Mišel je rekao da ne planira da se sastane sa najvišim ruskim prisutnim na Baliju, ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom.

Kina, druga najveća svetska ekonomija, uglavnom se uzdržavala od javnih kritika ruskog rata, iako je Peking izbegavao direktnu podršku Rusa, kao što je snabdevanje oružjem. Mišel je izbegao direktne kritike Kine na pitanje da li je Peking poslednjih dana pokazao bilo kakve znake promene nepokolebljive podrške Rusiji.

Umesto toga, rekao je da je sastanak G-20 u utorak i sredu važan da ubedi sve prisutne nacije „da izvrše veći pritisak na Rusiju“.

Posle sastanka u ponedeljak između predsednika Džoa Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga, Bajden je rekao da su dvojica lidera razgovarali o agresiji Rusije na Ukrajinu i „ponovo potvrdili naše zajedničko uverenje“ da je upotreba ili čak pretnja nuklearnim oružjem „potpuno neprihvatljiva“ – pozivajući se na Tanko prikrivene pretnje Moskve da će upotrebiti atomsko oružje tokom njene invazije na Ukrajinu su posustale.

Mišel je rekao da Evropa mora da se pobrine da stvori drugačiji ekonomski i politički odnos sa Kinom od onog sa Rusijom.

„Ne želimo da pravimo iste greške koje možda pravimo sa Rusijom u vezi sa fosilnim gorivima“, od kojih je Evropa veoma zavisila, „sa Kinom, (gde) ne želimo da budemo previše zavisni od inovativne tehnologije koju smo treba danas i da nam treba više u budućnosti. Zato je važno da ponovo uspostavimo ravnotežu u odnosu“, rekao je Mišel.