Britanski muzej vraća opljačkane beninske bronze u Nigeriju

Britanski muzej vraća opljačkane beninske bronze u Nigeriju

Londonski muzej pristao je u nedelju da vrati kolekciju beninskih bronzanih predmeta opljačkanih krajem 19. veka iz današnje Nigerije jer su kulturne institucije širom Britanije pod pritiskom da vrate artefakte stečene tokom kolonijalne ere, prenosi AP.

Horniman Museum and Gardens u jugoistočnom Londonu saopštio je da će preneti kolekciju od 72 predmeta vladi Nigerije. Odluka je doneta nakon što je Nigerijska Nacionalna komisija za muzeje i spomenike zvanično zatražila da se artefakti vrate ranije ove godine i nakon konsultacija sa članovima zajednice, umetnicima i školarcima u Nigeriji i Velikoj Britaniji, saopštio je muzej.

„Dokazi su veoma jasni da su ovi predmeti stečeni silom, a spoljne konsultacije su podržale naše gledište da je moralno i prikladno vratiti njihovo vlasništvo Nigeriji“, rekla je u saopštenju Eve Salomon, predsednica upravnog odbora muzeja. . „Horniman je zadovoljan što je u mogućnosti da preduzme ovaj korak i radujemo se saradnji sa NCMM-om kako bismo obezbedili dugoročnu negu za ove dragocene artefakte.“

Hornimanova kolekcija je mali deo od 3.000 do 5.000 artefakata uzetih iz Kraljevine Benin 1897. godine kada su britanski vojnici napali i okupirali Benin Siti dok je Britanija širila svoj politički i komercijalni uticaj u zapadnoj Africi. Samo Britanski muzej sadrži više od 900 predmeta iz Benina, a Nacionalni muzeji Škotske imaju još 74. Ostali su distribuirani muzejima širom sveta.

Artefakti uključuju ploče, životinjske i ljudske figure i predmete kraljevskih regalija koje su od mesinga i bronze napravili umetnici koji rade za kraljevski dvor u Beninu. Opšti termin Benin bronze se ponekad primenjuje na predmete od slonovače, korala, drveta i drugih materijala, kao i na metalne skulpture.

Zemlje uključujući Nigeriju, Egipat i Grčku, kao i autohtoni narodi od Severne Amerike do Australije, sve više zahtevaju vraćanje artefakata i ljudskih ostataka usred globalne ponovne procene kolonijalizma i eksploatacije lokalnog stanovništva.

Nigerija i Nemačka nedavno su potpisale ugovor o vraćanju stotina beninskih bronzanih nagrada. To je usledilo posle prošlogodišnje odluke francuskog predsednika Emanuela Makrona da potpiše preko 26 komada poznatih kao Abomejsko blago, neprocenjivih umetničkih dela kraljevine Dahomej iz 19. veka u današnjem Beninu, maloj zemlji koja se nalazi zapadno od Nigerije.

Ali britanske institucije sporije reaguju.

Britanski muzej kaže da je vodio razgovore sa nigerijskim vlastima najmanje od 2018. godine, a Federalno ministarstvo informisanja i kulture podnelo je pismeni zahtev za vraćanje antikviteta u oktobru prošle godine.

„Muzej je posvećen aktivnom angažmanu sa nigerijskim institucijama u vezi sa bronzanim bronzama Benina, uključujući praćenje i podršku novih inicijativa razvijenih u saradnji sa nigerijskim partnerima i kolegama“, navodi Britanski muzej na svojoj veb stranici.

Muzej Horniman takođe vuče korene iz doba carstva.

Muzej je otvoren 1890. godine, kada je trgovac čajem Frederik Horniman otvorio svoju kolekciju artefakata iz celog sveta za javno gledanje.

Usred pokreta Black Lives Matter, muzej je krenuo u „program resetovanja“, koji je nastojao da se „pozabavi dugotrajnim pitanjima rasizma i diskriminacije u našoj istoriji i kolekcijama, kao i odlučnošću da se postavimo na održiviji kurs za budućnost .“

Na sajtu muzeja se priznaje da je učešće Frederika Hornimana u kineskoj trgovini čajem značilo da je imao koristi od niskih cena zbog britanske prodaje opijuma u ​​Kini i korišćenja slabo plaćenog, a ponekad i prisilnog rada.

Horniman takođe priznaje da sadrži predmete „dobivene kolonijalnim nasiljem“.

Ovo uključuje Hornimanovu kolekciju beninskih bronzanih predmeta, koja se sastoji od 12 mesinganih ploča, kao i mesingani oltarski komad petlova, ceremonijalni predmeti od slonovače i mesinga, mesingana zvona i ključ od kraljeve palate. Bronze su trenutno prikazane zajedno sa informacijama koje potvrđuju njihovo prinudno uklanjanje iz Benin Sitija i njihov sporni status.

„Shvatamo da smo na početku puta da budemo inkluzivniji u našim pričama i praksi, i da ima još mnogo toga što treba da uradimo“, navodi muzej na svojoj veb stranici. „Ovo uključuje preispitivanje budućnosti naplata koje su oduzete na silu ili u nejednakim transakcijama.