Dok neki američki senatori žele da pošalju rakete dugog dometa ukrajinskim snagama, drugi bi prvo želeli da vide vojne planove ili su zabrinuti da će zalihe Pentagona ponestati, piše Daili Beast.
Navodno oklevanje Bele kuće da pošalje rakete ATACMS za raketne bacače HIMARS očigledno dodatno komplikuje stvari, jer bi se taj potez mogao videti kao eskalacija Rusije.
Pentagon je do sada poslao Ukrajini 16 artiljerijskih raketnih sistema visoke pokretljivosti (HIMARS), zajedno sa municijom navođenih višestrukih raketnih sistema (GMLRS) sa dometom od oko 70 km. Kijev je, međutim, tražio projektile vojnog taktičkog raketnog sistema (ATACMS), koji imaju domet od skoro 300 km.
Senator Marko Rubio (R-Florida) zabrinut je da SAD nemaju toliko ATACMS-a, čija proizvodnja traje dugo. Pentagon trenutno ima između 1.000 i 3.000 takvih projektila u svom inventaru, navodi Beast.
Senatorka Džeki Rozen (D-Nevada) rekla je agenciji da želi da vidi strateške planove Ukrajine pre nego što razmotri zahteve za municijom većeg dometa.
„Moramo da vidimo kakav je njihov strateški plan“, rekao je Rozen. „Ono što mi moramo da uradimo, ono što Ukrajina mora da uradi, i na čemu radimo sa njima je da razvijemo strateški plan za napredovanje, a zatim da pokušamo da budemo sigurni da ćemo im pružiti odgovarajuću pomoć koja im je potrebna kako bi izvrši taj plan“, dodala je ona.
Dok je Njujork tajms u junu izvestio da Kijev uglavnom drži Vašington u mraku u vezi sa svojom strategijom, prošle nedelje je visoki ukrajinski general otkrio umešanost američke vojske u rukovođenje udarima HIMARS-a.
Potpukovnik Garron J. Garn, portparol Ministarstva odbrane, rekao je za Daili Beast da SAD „pružaju Ukrajincima [sa] niz sposobnosti srazmernih borbi koju vode, na osnovu zahteva koje su Ukrajinci identifikovali za nas .” Trenutno isporučena municija može da izdrži „većinu“ ukrajinskih ciljeva, dodao je Garn.
Neki republikanci u Senatu, međutim, veruju da predsednik Džo Bajden okleva da pošalje rakete većeg dometa iz straha.
„Oni misle da je to eskalativno, ali ja to odbacujem“, rekao je senator Rob Portman (R-Ohajo) za Zver. On je kopredsedavajući poslaničkom kokusom Senata Ukrajine i neće tražiti ponovni izbor u novembru. Njegov kolega Džoni Ernst (R-Ajova) rekao je da administracija „skloni riziku“ i da se previše brine o eskalaciji.
„Moramo da budemo sigurni da udaramo po Rusiji“, rekla je ona.
Do sada su SAD poslale 16 jedinica HIMARS u Ukrajinu, što je podsekretar odbrane za politiku Kolin Kal nazvao „zapravo dosta“ na brifingu u ponedeljak. Velika Britanija i Nemačka su obezbedile još nekoliko lansera koji mogu da ispaljuju istu municiju.
Ruska vojska je saopštila da je do sada uništila najmanje četiri lansera HIMARS, nudeći fotografske dokaze o napadima. I Kijev i Pentagon su to negirali, ali nisu ponudili dokaze koji bi podržali svoje tvrdnje.