Američki senator Lindzi Grejem pozvao je zapadne pilote da dođu i „bore se za slobodu“ u Ukrajini dok Kijev ne bude mogao da obuči sopstvene avijatičare. Lovci američke proizvodnje F-16 stigli su u Ukrajinu, ali nedostaje dovoljan broj pilota za njihovo upravljanje. Grejem je na konferenciji za novinare u Kijevu istakao mogućnost zaposlenja penzionisanih pilota F-16 koji žele da podrže Ukrajinu u borbi za slobodu. Plan je angažovati dobrovoljne borbene pilote iz zemalja NATO-a dok Ukrajina ne obuči dovoljan broj svojih pilota.
Belgija, Danska, Holandija i Norveška su među zapadnim zemljama koje su obećale Ukrajini više od 80 borbenih aviona F-16. Ovi avioni, u upotrebi od 1978. godine, trenutno služe u više od dvadeset zemalja, iako se mnoge od njih okreću modernijem modelu F-35.
Prva serija aviona F-16 već je stigla u Ukrajinu, a ukrajinski piloti već su počeli da ih koriste. Premijer Ukrajine Vladimir Zelenski potvrdio je da trenutno nedostaje dovoljan broj pilota za sve avione koje su zapadne zemlje obećale. Ipak, naglasio je da se trenutno obučava nova generacija pilota, kako u Sjedinjenim Američkim Državama i Danskoj, tako i u novom centru za obuku u Rumuniji.
Borbeni avioni F-16 zahtevaju precizne i održavane piste za sletanje i poletanje. S obzirom na učestale raketne napade na ukrajinske aerodrome, postavlja se pitanje stacioniranja ovih aviona u vazdušnim bazama u susednim zemljama NATO-a radi očuvanja njihove funkcionalnosti.
Ruski predsednik Vladimir Putin izneo je upozorenje da će svaka baza na kojoj se nalaze ukrajinski F-16 postati meta ruske vojske. Kremlj tvrdi da zapadna vojna tehnologija neće biti presudna u sukobu za Ukrajinu, te da će avioni biti uništeni i neće značajno uticati na tok sukoba.