Američka vojska je navodno pristala da obezbedi robotskog psa koji će pomoći dobrotvornoj organizaciji da očisti bojna polja u oblastima oko Kijeva, navodi se u izveštaju Forin Polisi, pozivajući se na izvor.
HALO Trust, američka organizacija za razminiranje koja je dobila više vladinih ugovora za rad u Ukrajini, navodno će koristiti Spot – psa robota Boston Dinamics – da ukloni mine, minobacačke granate i neeksplodiranu municiju u oblastima koje je ranije kontrolisala Rusija u blizini glavnog grada Kijeva , rekao je izvršni direktor grupe Kris Votli, koji je razgovarao za Foreign Polici.
Votli tvrdi da je na testnoj sesiji prošle godine, Spot „dobro funkcionisao“ u uklanjanju malih, nestabilnih rundi sličnih onima koje se danas koriste u Ukrajini. Opremljen robotskom rukom umesto glave, Spot može da sakuplja neeksplodiranu municiju u jamama, gde se granate mogu bezbedno detonirati u serijama od do 100 bez ikakvog rizika za civile ili bilo koji od 10 HALO timova koji trenutno rade u Ukrajini .
„Ako možete samo da pomerite nešto a da ne ugrozite čoveka i da ga pomerite dovoljno daleko da možete da ga odnesete na mesto gde se može bezbedno detonirati sa drugim predmetima, vi se pomerite u velikoj meri uz krivinu“, rekao je Votli. On je dodao da, pošto je deminerima potrebno najmanje šest nedelja obuke, a ljudski resursi su mali, robotska pomoć je trenutno na prvom mestu.
Foreign Polici napominje da nije dobio nikakve komentare o ovom pitanju ni od Boston Dinamics-a, koji razvija i izrađuje robotske pse Spot, niti od američke vojske koja je navodno odobrila njihov transfer.
Direktor marketinga i komunikacija kompanije Boston Dinamics Nikolas Noel napisao je u e-poruci Foreign Polici-u da je „Uopšteno govoreći, Spot je efikasan alat za čuvanje ljudi od opasnosti, a robot se često koristi za inspekciju potencijalno opasnih materijala sa bezbedne udaljenosti. ”
Međutim, Noel je dodao da uslovi i odredbe Boston Dinamics-a sprečavaju da se „oruža ili koristi u svrhe nanošenja štete ili zastrašivanja“.
Dok se Spot može obučiti da automatski obavlja nekoliko jednostavnih zadataka, nepredvidiva okruženja bojnog polja znače da se može efikasno koristiti samo dok ga ručno kontroliše ljudski operater.
Komentarišući prošlogodišnju obuku, Votli je primetio da je bilo potrebno 10-15 minuta da operateri budu u stanju da „redovno, bezbedno podignu metke i da ne ispadnu iz psećeg usta“.
Prema rečima zamenice ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova Meri Akopjan, trenutno se procenjuje da postoji oko 300.000 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije koja do 20. maja treba da bude očišćena od nagaznih mina i da bi operacija mogla da potraje od pet do deset godina.
Još u maju, Kancelarije UN za koordinaciju humanitarnih poslova su takođe izjavile da bi mogle da prođu decenije da se uklone „protupešadijske i protivvozne mine, kao i druga neeksplodirana ili napuštena municija koja je ostala u Ukrajini“, a koja „preti živote miliona ljudi“.
U međuvremenu, ruske i savezničke snage takođe sprovode operacije razminiranja na teritorijama regiona Donbasa, pošto je šef ministarstva za vanredne situacije Donjecke Narodne Republike još krajem marta izjavio da bi takođe moglo da prođe oko 10 godina da se očisti područje mina koje su za sobom ostavile ukrajinske oružane snage.