Američki ratni avioni „generalno“ ne ispunjavaju ciljeve performansi

Američki ratni avioni „generalno“ ne ispunjavaju ciljeve performansi

Samo četiri od 49 tipova američkih vojnih aviona ispunila su „ciljeve sposobne za misiju“ u većini godina između 2011. i 2021. godine, otkriva izveštaj koji je ove nedelje objavila Vladina kancelarija za odgovornost. „Ciljevi sposobni za misiju aviona generalno nisu ispunjeni“, navodi se u dokumentu objavljenom u četvrtak. Studija je otkrila da jedan model ozloglašeno skupog F-35 nije uspeo da ispuni ciljeve svake godine do sada.

Samo helikopter UH-1N Tvin Hjui je postigao savršen rekord u spremnosti, ispunjavajući ciljeve misije svake godine od 2011. do 2021. godine, navodi se u izveštaju. Mornarički protivpodmornički EP-3E zadovoljio je kriterijume u sedam od 10 godina, dok su bombarder B-2 vazduhoplovstva i špijunski avion RC-135S-V Cobra Ball ispunili zahteve u šest od tih godina. Mornaričko komandno mesto E6-B Merkur bio je uspešan pola vremena.

Ostatak ogromne flote Pentagona bio je plovidbeni manje od polovine vremena, međutim – a njih 26 nije prošlo ni jednu godinu u decenijskom periodu koji se razmatra. Model F-35 vazduhoplovnih snaga, čiji je razvoj koštao preko 1,6 biliona dolara, ispunio je kriterijume spremnosti samo u dve od 10 godina koliko je bio u upotrebi, a njegov rođak iz marinskog korpusa nije prošao nijednu godinu. Lovci F-22 i F-16 vazduhoplovnih snaga takođe su pali svaki put.

Istraga je zaključila da je prosečna stopa spremnosti za let opala tokom poslednje decenije za svaku diviziju vojske osim za vojsku, ostavljajući samo dva od 49 tipova aviona sposobnih za misije od 2021.

Problemi uključuju kritična pitanja u lancu snabdevanja, problem koji muči američku ekonomiju u celini, ali još gore za vojsku, gde se visoko specijalizovani lanci snabdevanja oslanjaju na kompanije koje su zauzele tržište za jedan određeni deo. Neplanirano održavanje i nedostatak obučenog osoblja za njegovo izvođenje takođe su se visoko rangirali na listi problema koji zadržavaju avione na zemlji.

Čak i naizgled pozitivni razvoji, kao što je pad operativnih troškova i troškova podrške (O&S) za 2,9 milijardi dolara od 2011. godine, prikrivali su dublje neuspehe. Avioni koštaju manje za rad jer su provodili više vremena na zemlji, utvrdio je GAO, a troškovi održavanja u 2021. godini bili su 1,2 milijarde dolara veći nego deceniju ranije.