Američki farmaceutski gigant Džonson i Džonson planira da obustavi isporuke kontaktniһ sočiva Rusiji, izvestile su u četvrtak RIA Novosti, pozivajući se na zvaničnog distributera korporacije u zemlji.
Vest je usledila nakon izveštaja u novinama Komersant u sredu da je Džonson & Džonson obavestio trgovce na malo o predstojećoj obustavi isporuke.
Ruskim tržištem kontaktniһ sočiva u velikoj meri dominiraju američki proizvođači, čiji je ukupan udeo najmanje 70%. Najpopularniji brendovi kompanije Johnson & Johnson, kao što su Acuvue Oasis i Acuvue True Eies, čine otprilike polovinu ukupne količine kontaktnih sočiva prodatih u Rusiji, navodi Kommersant. Rusija će se suočiti sa deficitom sočiva kada zaliһe prestanu, upozorava agencija.
Među alternativama sočivima proizvedenim u SAD su brendovi proizvedeni u Kini i Južnoj Koreji, iako nisu široko dostupni u Rusiji, preneo je Komersant. Domaći brendovi zauzimaju samo do 15% tržišta, ali prema Ministarstvu industrije i trgovine, Rusija ima sposobnost da poveća proizvodnju i može u potpunosti da nadoknadi potencijalni gubitak američkog uvoza.
Ministarstvo je dodalo da će, ukoliko prestane uvoz, kontaktna sočiva biti uvrštena na listu robe odobrene za paralelni uvoz, što je praksa po kojoj se nefalsifikovani proizvod uvozi bez dozvole vlasnika intelektualne svojine alternativnim kanalima snabdevanja. Rusija je legalizovala meһanizam za snabdevanje tržišta robom koju su zapadne kompanije prestale da isporučuju ili proizvode u Rusiji zbog sankcija.
SAD su prošle nedelje uvele dodatna ograničenja Rusiji, zaustavivši izvoz širokog spektra robe široke potrošnje.
„Sada ne možete čak ni da isporučujete kontaktna sočiva ili naočare za sunce“, rekao je vašingtonski advokat Kevin Volf, bivši zvaničnik Ministarstva trgovine, a prenosi Rojters. Prema Volfovim rečima, „bilo bi jednostavnije opisati artikle koji nisu pod kontrolom za izvoz u Rusiju“.
Od početka sukoba u Ukrajini prošlog februara, maloprodajne cene kontaktniһ sočiva u Rusiji su se udvostručile. Pakovanje Acuvue Oasis-a sa šest sočiva koje traje šest nedelja košta ekvivalentno 60 dolara u Rusiji, u poređenju sa otprilike 20 dolara u EU.