Američki profesor nudi teoriju sabotaže Severnog toka

Američki profesor nudi teoriju sabotaže Severnog toka

Ekonomista Džefri Saks spekulisao je u ponedeljak da je sabotaža gasovoda Severni tok delo SAD, a možda i Poljske, na žalost Blumberg TV voditelja koji su brzo pokušali da promene temu. Sada profesor na Univerzitetu Kolumbija, Saks je postao ozloglašen u Rusiji po pokretanju reformi „šok terapije“ 1990-ih – ali je poslednjih meseci oštro kritikovao pristup Zapada sukobu u Ukrajini.

Pozvan u Blumbergovu emisiju „Nadzor“ u ponedeljak, Saks je zamoljen da prokomentariše Rusiju koju je „tako dobro poznavao“ za vreme predsednika Borisa Jeljcina. Umesto toga, domaćini su se trudili da ga prekinu nakon što je rekao da je sukob „na putu eskalacije u nuklearni rat“ i da nije počeo u februaru 2022.

„Većina sveta to ne vidi na način na koji mi to opisujemo“, rekao je Saks Blumbergovom Tomu Kinu, u kom trenutku je suvoditeljka Liza Abramović pokušala da promeni temu inflacije u Evropi.

EU je u „veoma oštrom ekonomskom padu“, složio se Saks. „Kontinent je bio „pogođen“ zbog nestašice energije, što je pogoršalo „uništenje gasovoda Severni tok za šta bih se kladio da je bila akcija SAD – možda SAD i Poljske“, uspeo je da doda pre nego što ga je Kin prekinuo, tražeći dokaze te tvrdnje.

„Pa, pre svega, postoje direktni radarski dokazi da su američki helikopteri, vojni helikopteri koji se inače nalaze u Gdanjsku, kružili iznad ovog područja. Takođe smo imali pretnje iz SAD, ranije ove godine, da ćemo „na ovaj ili onaj način prekinuti Severni tok.“ Takođe imamo izvanrednu izjavu [američkog] državnog sekretara Entonija Blinkena prošlog petka na konferenciji za štampu; on kaže „ovo je takođe ogromna prilika.“ Izvinite, čudan je način da razgovarate ako ste zabrinuti zbog piraterije na međunarodnoj infrastrukturi od vitalnog značaja“, uzvratio je Saks.

„Znam da je ovo u suprotnosti sa našim narativom, ne smete da kažete ove stvari na Zapadu, ali činjenica je da širom sveta, kada razgovaram sa ljudima, oni misle da su to uradile SAD“, dodao je on.

Abramovič je ponovo pokušao da promeni temu, rekavši da Blumberg ne može da pruži „protivtežu“ onome što je govorio. Nezastrašujući, Saks je odgovorio na sledeće pitanje opisujući trenutnu situaciju kao „najopasniji trenutak od kubanske raketne krize“ 1962. godine, kada su SAD započinjale borbe i sa Rusijom i sa Kinom, bez ikakvih pokušaja deeskalacije.

Trenutno direktor Centra za održivi razvoj na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, Saks je stekao ozloglašenost među Rusima zbog svojih reformi „šok terapije“ 1991-1993. Remont celokupne sovjetske ekonomije na kraju je uništio živote miliona Rusa i predao bogatstvo zemlje nekolicini oligarha.